Jak wybrać namiot – krótki poradnik zakupowy

Antoni Kwapisz
13.03.2020

Jaki namiot wybrać? To pytanie, które zawsze pojawia się w związku z przygotowaniami do pierwszego biwaku czy dłuższej wyprawy. Aby dobrze określić swoje oczekiwania, ale też podejść do tematu świadomie, warto mieć w głowie najważniejsze informacje na temat rodzajów oraz przeznaczenia namiotów i zadać sobie kilka pytań. Dzięki temu wybór nie będzie przypadkowy.

Najważniejsze kryteria wyboru namiotu

Żeby dobrze dobrać namiot turystyczny, na początek warto wstępnie zdefiniować swoje potrzeby i przynajmniej ogólnie określić najbliższe plany wycieczkowe. Poniżej przeanalizujemy najważniejsze kwestie w czasie doboru namiotu dla siebie.

Wielkość namiotu

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ile osób będzie przebywać w namiocie. Jeśli podróżujesz głównie sam, zakup jednoosobowego namiotu będzie dobrym rozwiązaniem. Mniejszy namiot jest lżejszy, a po złożeniu zajmuje też mniej miejsca w plecaku. Warto sprawdzić, czy w namiocie znajdzie się miejsce na plecak, ubrania i sprzęt, a także, czy przestrzeń jest komfortowa. Jeśli biwakujesz z partnerem albo partnerką, to najlepszym wyborem będzie namiot dwuosobowy, w którym zmieści się także wasz ekwipunek. A jeśli biwakujecie całą rodziną, wtedy dobrym rozwiązaniem jest zakup namiotu, w którym mogą przebywać 3 lub 4 osoby. Dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni odpowiedni będzie zakup dużego namiotu świetlicowego, w którym może przenocować kilka osób, a także spędzić czas podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Namioty a ich przeznaczenie

  1. Namioty biwakowe

Jeśli wybieramy się na biwak samochodem i nie musimy starannie pakować plecaka, by zyskać więcej miejsca, wtedy można wybrać namiot, który niekoniecznie jest lekki i mały, ale za to po rozłożeniu będzie przestronny i komfortowy. Dobrym wyborem w takiej sytuacji będzie jeden z namiotów biwakowych.

Inaczej wygląda sytuacja w czasie wielogodzinnych, pieszych wędrówek. Wtedy każde dodatkowe obciążenie ma znaczenie, a po dniu maszerowania nawet proste czynności mogą sprawiać trudności. Jeśli więc chcemy zmieniać miejsce noclegu, wtedy przyda się namiot biwakowy, który będzie lekki i jednocześnie łatwy do rozłożenia. Tego typu namioty biwakowe są bardzo wygodne, mają zadaszoną przestrzeń przedsionka, ale także wiele dodatkowych kieszeni i schowków, co pozwala na łatwiejszą organizację.

  1. Namioty ekspedycyjne

Na ekstremalną wyprawę pierwszym wyborem będzie namiot ekspedycyjny. Tego typu namioty zostały specjalnie zaprojektowane po to, by zapewnić dobrą ochronę nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych. W przypadku takich namiotów ważny jest rodzaj tkaniny, z której wykonane są poszczególne powłoki namiotu, czy specjalne, dodatkowe zabezpieczenia szwów przed intensywnym deszczem i śniegiem. Dodatkowe atuty to mała waga, wytrzymały stelaż, czy szybki i intuicyjny sposób składania i rozkładania namiotu. Warto pamiętać, że tradycyjne namioty rozkładane na ziemi, to nie jedyna opcja. Alternatywą dla nich są namioty na dach samochodu, które w pewnych przypadkach mogą okazać się bardziej praktyczne niż tradycyjne namioty.

Jak zbudowany jest namiot?

Jeśli wiesz już, jakiej wielkości namiot potrzebujesz i jakie będzie jego przeznaczenie, to czas przyjrzeć się bliżej jego budowie. Namiot składa się ze szkieletu, zwanego stelażem, czyli całego systemu składanych, giętych rurek oraz części właściwej, czyli sypialni – materiałowej komory. Stelaż z włókna szklanego będzie lekki, a stelaż wykonany z lekkich stopów aluminium bardziej wytrzymały, choć przez to też cięższy. W takim wypadku cena namiotu będzie też nieco wyższa.

Przyglądając się bliżej komorze sypialnej, trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest podłoga, która powinna być: mocna, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wodoodporna.

Druga kwestia to ścianki sypialni. Najważniejsza cecha, którą powinny posiadać to oddychalność. Dzięki temu wypoczynek będzie komfortowy nawet w najcieplejsze noce. Tropik, czyli warstwa materiału, która pokrywa stelaż wraz z sypialnią powinien być wodo i wiatroodporny. Jako zewnętrzna warstwa powinien zapewnić odpowiednią ochronę przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Tropik produkowany jest z nylonu albo poliestru i dodatkowo impregnowany. Do innych akcesoriów należą odciągi oraz szpilki lub śledzie. Odciągi to inaczej specjalne sznurki, które służą do naprężania tropiku, dzięki czemu nie dotyka on wewnętrznej komory namiotu. Szpilki i śledzie są to stalowe lub aluminiowe a w wyjątkowych przypadkach tytanowe elementy, którymi odciągi są mocowane do podłoża. W takim wypadku ma znaczenie materiał, z którego są wykonane akcesoria oraz ich kształt.

Odpowiedni namiot na udaną wyprawę

Planując zakup namiotu, warto się zastanowić nad jego wielkością, przeznaczeniem i budową. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu swoich potrzeb można łatwiej i szybciej dokonać trafnego wyboru. Dobrej jakości namiot to gwarancja bezpiecznego oraz komfortowego schronienia w różnych okolicznościach i możliwość pełnego skupienia na celach swojej podróży.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie