W zależności od miejsca, do którego się wybieramy oraz sposobu w jaki będziemy odpoczywać musimy skompletować odpowiednie wyposażenie. Jest jednak zestaw uniwersalnych rzeczy, które zawsze i wszędzie należy mieć pod ręką.
Gotówka czy karta
Niezależnie od tego, czy zamierzamy spędzać czas aktywnie, czy po prostu relaksować się na plaży przed wyjazdem warto skorzystać z kantoru walut. Mimo, że wiele banków obecnie ma w swojej ofercie obsługę kart kredytowych za granicą, zawsze watro mieć przy sobie trochę gotówki w walucie kraju, do którego się wybieramy, ponieważ nie wszędzie zapłacimy kartą i nie zawsze znajdziemy bankomat. Jeżeli kraj jest bardzo egzotyczny i jego waluta nie jest dostępna w Polsce dobrze zabrać ze sobą euro lub dolary.
Dokumenty
Dowód osobisty to podstawa, paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy) – jest potrzebny tylko w przypadku wypraw poza granice strefy Schengen (do której należą m.in. wyspy Kanaryjskie). Prawo jazdy będzie potrzebne, gdy np. zamierzamy wypożyczyć samochód. Pamiętajmy, aby zawsze mieć te dokumenty pod ręką i przed wyjazdem sprawdzić ich ważność. Dzieci poza granicami kraju muszą mieć dowód osobisty. Jego wyrobienie jest bezpłatne. Podanie o wydanie dowodu należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. W przypadku dzieci do lat 13 niezbędny jest wniosek obu rodziców, powyżej 13 lat tylko jednego. Dane kontaktowe do konsulatu lub ambasady polskiej w danym kraju również warto mieć ze sobą.
Szczepionki i higiena
Jeżeli podróżujemy do krajów rozwijających się (Afryka, Ameryka Południowa, oraz Południowo-Wschodnia Azja), gdzie bardzo często brak jest podstawowych warunków sanitarnych, nie wystarczą same szczepienia. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz odżywiania.
Ubezpieczenie
Bardzo często najtańsze ubezpieczenie nie pokrywa kosztów np. pobytu w szpitalu, które mogą wynieść za granicą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ. Jest ona bezpłatna i daje nam zabezpieczenie w razie nagłych wypadków. Należy pomyśleć o tym co najmniej na miesiąc przed wyjazdem - złożyć wniosek w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (osobiście lub pocztą – wymagany jest odręczny podpis). Na urlop poza granicami Unii warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne.
Podsumowując – do wyjazdu warto przygotować się wcześniej, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i kłopotów.
Artykuł partnera