Gdzie warto iść do kina w Krakowie? Najbardziej znane i niszowe miejsca

Antoni Kwapisz
05.03.2019

Początek roku to doskonała okazja do podsumowania minionych miesięcy pod kątem filmowych produkcji. Emocje wokół zbliżającego się rozdania Oscarów, a także niedawnego wręczenia Złotych Globów sprawiają, że wielu miłośników kina z przejęciem śledzi najlepsze dzieła polskich i zagranicznych reżyserów. Jeśli jesteś miłośnikiem dobrych filmów i jednocześnie uwielbiasz podróżować śladami kinematografii, wybierz się w podróż do Krakowa.

Interesują Cię produkcje znane szerokiemu gronu widzów, ale chcesz zapoznać się również z bardziej niszowymi filmami? Stolica Małopolski ma do zaoferowania wiele miejsc, które z pewnością przykują Twoją uwagę. We współpracy z przedstawicielami sieci AccorHotels przygotowaliśmy dla Ciebie listę najciekawszych kin w Krakowie. Wybierz się w podróż po wyjątkowych i klimatycznych miejscach, które na zawsze wpisały się w historię miasta.

Kina w Krakowie – dlaczego akurat to miasto?

To właśnie w Krakowie, w Teatrze Miejskim przy placu św. Ducha, odbyły się pierwsze seanse w Polsce przy użyciu kinematografu (1896 rok). Wyświetlano wtedy filmy braci Lumière, m.in. „Śniadanie dziecka”, „Polewacz polany” czy słynny „ Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. W kolejnych latach kinematografia w Krakowie coraz bardziej się rozwijała – przed II wojną światową działało tu łącznie 15 kin.

Na współczesnej mapie Krakowa można znaleźć wiele kultowych, starych kin, które funkcjonują do tej pory. Szerokiemu gronu odbiorców są także udostępniane kina sieciowe. Choć te miejsca każdego   dnia mają w repertuarze ciekawe produkcje dla całej rodziny, warto poznać także mniej znane kina studyjne. Kraków zaprasza na niezapomniany seans.

Kino Agrafka – dawne kino dla dzieci, które dzisiaj przyciąga widownię w każdym wieku

adres: ul. Krowoderska 8

Historia kina Agrafka sięga schyłku lat 50. Wtedy było to kino typowo szkolne i funkcjonowało najpierw pod nazwą kino Zuch, później – Szkolne Kino Studyjne, a następnie – Paradox. Wyświetlano tu filmy dla dzieci, produkcje edukacyjne oraz ekranizacje lektur szkolnych.

Od 2009 roku kino przy Krowoderskiej 8 zyskało nowego właściciela i stało się Agrafką. Obecnie kino proponuje seanse znanych polskich i zagranicznych produkcji, a także na filmów niszowych i nominowanych do nagród. W Agrafce są także organizowane cykle seansów, np. dla seniorów, oraz akcja „Lubię poniedziałek”, kiedy można kupić tańszy bilet.

Uwaga, w kinie Agrafka nie kupisz popcornu!

Kino Mikro – kino studyjne, w którym panuje wyjątkowy klimat

adres: ul. Lea 5

Mikro to kino, które powstało w podobnym czasie co Agrafka. Miało jednak zupełnie inny charakter, a wyświetlane tu filmy kryminalne i milicyjne były skierowane głównie do dorosłego widza.

Obecnie w Mikro są promowane przede wszystkim filmy artystyczne. Często mają tu miejsce różne przeglądy filmowe oraz festiwale sztuki, np. „Wystawa na Ekranie”, na której można obejrzeć dzieła znanych malarzy.

Sale w kinie Mikro są bardzo klimatyczne. Najmniejsza zapewnia bardzo kameralną atmosferę – może pomieścić zaledwie 13 osób. Większe pomieszczenie z kolei jest udekorowane kotarami, w stylu klasycznej, tradycyjnej sali kinowej.

Kino Pod Baranami – jedno z najlepszych polskich kin

Adres: ul. Rynek Główny 27

Kino Pod Baranami to kino studyjne, które zdobyło popularność wśród widzów niczym znane kina sieciowe. Działa od 1969 roku i od tego czasu jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych miejsc w Krakowie, nie tylko wśród miłośników kinematografii. Na swoim koncie ma dwa odznaczenia – Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Nagrodę Europa Cinemas.  

Kino działa w zabytkowym, pięknym pałacu pod Baranami, tuż przy rynku. Miejsce jest bardzo kameralne, pozbawione zapachu popcornu czy hałasu dużych tłumów. W kinie Pod Baranami są dostępne 3 sale:

  • sala Czerwona na 128 widzów,
  • sala Niebieska na 102 widzów,
  • sala Biała na zaledwie 30 odwiedzających, którzy mogą rozsiąść się w wygodnych fotelach klubowych.

Kino KIKA – oglądaj tak, jak lubisz

adres: ul. Krasickiego 18

KIKA jest najmłodszym kinem studyjnym. Głowna sala kinowa KIKA liczy jedynie 41 miejsc, natomiast druga – zaledwie 12. Wyróżnia się jednak tym, że siada się tam na… miękkich pufach! Można się na nich ułożyć według własnego uznania i wygody, więc to idealna propozycja dla kinomaniaków, którzy w trakcie seansu lubią czuć się naprawdę swobodnie. Tuż obok sal kinowych działa kawiarnia, gdzie można poczekać na seans lub zamówić dobrą kawę i jedzenie.

W kinie KIKA często odbywają się spotkania cykliczne, skierowane głównie do najmłodszych widzów i ich rodziców. Na przykład w każdą niedzielę dla maluchów jest organizowana „mała KIKA”, kiedy poza obejrzeniem animacji można wziąć udział w warsztatach.

Kina studyjne Kraków – odwiedź najciekawsze sale kinowe

Agrafka, Mikro, Pod Baranami i KIKA to tylko parę przykładów kin, które warto odwiedzić w Krakowie. Są bardzo atrakcyjne nie tylko ze względu na wyświetlane produkcje, ale też wyjątkowy klimat każdego z tych miejsc. Przekonaj się o tym i spędź najbliższy wolny czas w stolicy Małopolski. Zarezerwuj nocleg w Krakowie na przynajmniej kilka dni, abyś mógł spokojnie, bez pospiechu poznać najciekawsze kina i ich repertuar.    

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie