Z odwiedzinami w Parku Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach.

Antoni Kwapisz
24.06.2023

Siedlce zapraszają do zrewaloryzowanego Parku Miejskiego Aleksandria. Historia parku sięga drugiej połowy XVII wieku. Wówczas założono tu zieleniec, który stanowił zaczątek obecnego Parku i który wzorowano na planie tzw. ogrodu włoskiego. Podobne ogrody zakładano wówczas w majątkach królewskich i książęcych w całej Polsce. Charakteryzowały się one oryginalną kompozycją alejek i żywopłotów, które poprowadzone po liniach prostych, łukach i kołach tworzyły geometryczne, bardzo atrakcyjne kompozycje.

Siedlecki Park Aleksandria niegdyś zwany Alaksandrowem swoją nazwę zawdzięcza Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej. To właśnie Księżna w czasach gdy Siedlce były majątkiem Czartoryskich, wraz z architektami i ogrodnikami stworzyła miejsce cenione nie tylko na dworach polskich, ale i europejskich. Gościli tu m.in. król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz. W czerwcu 2023 zakończyła się rewaloryzacja Parku Miejskiego Aleksandria, a mieszkańcy i goście odwiedzający Siedlce mogą cieszyć się dobrze znanym i lubianym miejscem w zupełnie nowej odsłonie. 

Nowe nasadzenia sprawiły, że Park jest zakątkiem pełnym zieleni, sprzyjającym odpoczynkowi na łonie natury. Szerokie alejki zachęcają do spacerów. Wędrując nimi, można odkryć ukryte wśród zieleni atrakcje – zegar ogrodowy, ławkę z postacią Aleksandry Ogińskiej czy postument z herbem. Dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczą fontanny i rzeźby ogrodowe. Wygodne ławki, nowy budynek oraz odtworzony pawilon ogrodowy sprawiają że miejsce stało się przestrzenią idealną również dla najmłodszych. Otoczenie pawilonu ogrodowego zdobią rabaty z kwiatami i krzewami ozdobnymi. Natomiast w nowym budynku znalazła się sala zabaw dla dzieci. Wypoczynek na świeżym powietrzu stanie się komfortowy dla najmłodszych dzięki dużemu placowi zabaw, który przystosowany został dla różnych grup wiekowych. Na dorosłych czeka siłownia plenerowa.

Pięknie zaaranżowany teren posłuży nie tylko do wypoczynku i rekreacji, ale też stanie się przestrzenią wydarzeń kulturalno-artystycznych. Już teraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zapowiada tu organizację 16 wydarzeń w roku w okresie maj – czerwiec i sierpień – wrzesień na letniej scenie plenerowej w pawilonie ogrodowym lub na scenie przy stawie.

Chcieliśmy, aby Park Aleksandria stał się miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla wszystkich, dlatego też postawiliśmy na rozwiązania uniwersalne. Zaprojektowaliśmy plac zabaw i przestrzeń dla dzieci w budynku Ogródka Jordanowskiego. Alejki zapraszają do niespiesznych spacerów, a liczne ławeczki zachęcają z kolei do odpoczynku i spędzania przyjemnych chwil w nowej, ale nawiązującej do dawnego stylu przestrzeni – podkreśla Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik

Park Aleksandria został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Alejki są szerokie, mają równą i bezpieczną nawierzchnię. W zakres prac rewitalizacyjnych wchodziło także wykonanie nowego nagłośnienia i oświetlenia oraz instalacja kamer monitoringu. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie i komforcie odwiedzających.

Jedną z atrakcji związanych z otwarciem Parku Aleksandria jest konkurs „Tak odpoczywam w Aleksandrii – Park po rewaloryzacji, w którym nagrodą główną jest hulajnoga elektryczna, a nagrodami pocieszenia zestawy Instax Mini 12 oraz słuchawki bluetooth.

Zadanie pn. "Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach" współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie