Wrocław to najważniejsze miasto Dolnego Śląska, które może się pochwalić historią sięgającą X wieku. Choć w czasie II wojny światowej Wrocław poniósł wiele strat, udało się odtworzyć jego najpiękniejsze budowle. Dziś miasto zalicza się do najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju, a na jego terenie można spotkać turystów z całego świata. Co sprawia, że goście tak chętnie zaglądają nad Odrę? Jak spędzić tu wolny czas? Oto 6 wyjątkowych atrakcji we Wrocławiu.
„Panorama Racławicka” to wyjątkowy obraz Kossaka i Styki, który wystawiany jest w specjalnej rotundzie. Dzieło, na którym przedstawiono słynną bitwę pod Racławicami, ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Pierwotnie obraz znajdował się we Lwowie, jednak po II wojnie światowej trafił do Wrocławia. Abu go zobaczyć, trzeba wybrać się do rotundy w Parku Słowackiego. Trwający 30 minut seans to ciekawa opowieść o obrazie oraz o słynnej bitwie, a jednocześnie wspaniała podróż w czasie.
Wrocławskie zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich oraz jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. To zasługa Afrykarium – miejsca, w którym skupiono się na wodnych ekosystemach Afryki. Na gości czeka tu 21 basenów, w których żyją egzotyczne ryby, płazy, gady i ssaki. Uwagę przyciąga też terrarium, w którym mieszkają warany z Komodo, oraz Wilcza Ostoja, w której można poszerzyć swoją wiedzę na temat tych zwierząt. Ptaszarnia, pawilon poświęcony przyrodzie Madagaskaru oraz słoniarnia – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.
Najstarsza część Wrocławia przyciąga niepowtarzalnym klimatem, gazowymi latarniami i Ogrodem Botanicznym, na terenie którego można odpocząć w otoczeniu wspaniałej zieleni. Ostrów Tumski najmocniej kojarzony jest jednak z zabytkami sakralnymi, wśród których miejsce szczególne zajmuje archikatedra św. Jana Chrzciciela. Wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, przyciąga uwagę majestatyczną sylwetką i pięknym wnętrzem. Srebrny ołtarz biskupa Andreasa Jerina z końca XVI wieku, potężne organy przeniesione tu z Hali Stulecia, nagrobki biskupów wrocławskich oraz barokowe kaplice – oto najważniejsze elementy wystroju, na które warto zwrócić uwagę w tym miejscu.
Wrocławski rynek zadziwia swoimi rozmiarami oraz ciekawym otoczeniem. Można tu zobaczyć wiele pięknych kamienic, w tym słynne kamieniczki Jaś i Małgosia. Uwagę przyciąga również Kamienica Siedmiu Elektorów oraz secesyjny Dom Handlowy „Feniks”, wzniesiony w początkach XX wieku. Najważniejszą budowlą jest tu jednak gotycko-renesansowy ratusz, dziś znany jako siedziba Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Zachwyca ono pięknymi wnętrzami, wśród których wyróżnia się Sala Wielka, oraz ciekawą kolekcją prac wrocławskich rzemieślników.
Trudno przejść przez Wrocław i nie spotkać się z Odrą. Rzeka ta oddziela Ostrów Tumski od Starego Miasta, a znajdujące się nad nią atrakcje skutecznie przyciągają uwagę. Odra to liczne mosty, w tym słynny Most Grunwaldzki oraz Most Tumski (często nazywany Mostem Miłości). To również malownicze Bulwary Xawerego Dunikowskiego, z których można podziwiać Wyspę Piaskową i Ostrów Tumski, oraz wycieczkowe statki, którymi można dopłynąć do wrocławskiego ZOO.
Spacer po Wrocławiu umilają turystom krasnale, które doczekały się własnej mapy i strony internetowej. Mają one przypominać o czasach Pomarańczowej Alternatywy i studenckich protestach antyrządowych, mają też promować miasto i zachęcać do jego zwiedzania. Obecnie jest ich około 800, a każdy z nich jest ściśle związany z konkretnym miejscem lub wydarzeniem. Bankuś Pieniążek przy rynku, Botanik w Ogrodzie Botanicznym, Krasnale Filharmonii Wrocławskiej – oto wybrane przykłady. Władnego krasnala doczekali się tu: profesor Jan Miodek (przed Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Marek Krajewski (przy Hali Stulecia).
Po więcej pomysłów na zwiedzanie Wrocławia warto zajrzeć na podroztrwa.pl/wroclaw-atrakcje-co-warto-zobaczyc/
Komunikat prasowy