Atrakcje we Wrocławiu - Co warto odwiedzić w stolicy Dolnego Śląska

Mateusz Rąbalski
10.05.2023

Wrocław to najważniejsze miasto Dolnego Śląska, które może się pochwalić historią sięgającą X wieku. Choć w czasie II wojny światowej Wrocław poniósł wiele strat, udało się odtworzyć jego najpiękniejsze budowle. Dziś miasto zalicza się do najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju, a na jego terenie można spotkać turystów z całego świata. Co sprawia, że goście tak chętnie zaglądają nad Odrę? Jak spędzić tu wolny czas? Oto 6 wyjątkowych atrakcji we Wrocławiu.

1. Panorama Racławicka

„Panorama Racławicka” to wyjątkowy obraz Kossaka i Styki, który wystawiany jest w specjalnej rotundzie. Dzieło, na którym przedstawiono słynną bitwę pod Racławicami, ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Pierwotnie obraz znajdował się we Lwowie, jednak po II wojnie światowej trafił do Wrocławia. Abu go zobaczyć, trzeba wybrać się do rotundy w Parku Słowackiego. Trwający 30 minut seans to ciekawa opowieść o obrazie oraz o słynnej bitwie, a jednocześnie wspaniała podróż w czasie.

2. Wrocławskie ZOO

Wrocławskie zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich oraz jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. To zasługa Afrykarium – miejsca, w którym skupiono się na wodnych ekosystemach Afryki. Na gości czeka tu 21 basenów, w których żyją egzotyczne ryby, płazy, gady i ssaki. Uwagę przyciąga też terrarium, w którym mieszkają warany z Komodo, oraz Wilcza Ostoja, w której można poszerzyć swoją wiedzę na temat tych zwierząt. Ptaszarnia, pawilon poświęcony przyrodzie Madagaskaru oraz słoniarnia – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

3. Ostrów Tumski

Najstarsza część Wrocławia przyciąga niepowtarzalnym klimatem, gazowymi latarniami i Ogrodem Botanicznym, na terenie którego można odpocząć w otoczeniu wspaniałej zieleni. Ostrów Tumski najmocniej kojarzony jest jednak z zabytkami sakralnymi, wśród których miejsce szczególne zajmuje archikatedra św. Jana Chrzciciela. Wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, przyciąga uwagę majestatyczną sylwetką i pięknym wnętrzem. Srebrny ołtarz biskupa Andreasa Jerina z końca XVI wieku, potężne organy przeniesione tu z Hali Stulecia, nagrobki biskupów wrocławskich oraz barokowe kaplice – oto najważniejsze elementy wystroju, na które warto zwrócić uwagę w tym miejscu.

4. Rynek z ratuszem

Wrocławski rynek zadziwia swoimi rozmiarami oraz ciekawym otoczeniem. Można tu zobaczyć wiele pięknych kamienic, w tym słynne kamieniczki Jaś i Małgosia. Uwagę przyciąga również Kamienica Siedmiu Elektorów oraz secesyjny Dom Handlowy „Feniks”, wzniesiony w początkach XX wieku. Najważniejszą budowlą jest tu jednak gotycko-renesansowy ratusz, dziś znany jako siedziba Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Zachwyca ono pięknymi wnętrzami, wśród których wyróżnia się Sala Wielka, oraz ciekawą kolekcją prac wrocławskich rzemieślników.

5. Odra

Trudno przejść przez Wrocław i nie spotkać się z Odrą. Rzeka ta oddziela Ostrów Tumski od Starego Miasta, a znajdujące się nad nią atrakcje skutecznie przyciągają uwagę. Odra to liczne mosty, w tym słynny Most Grunwaldzki oraz Most Tumski (często nazywany Mostem Miłości). To również malownicze Bulwary Xawerego Dunikowskiego, z których można podziwiać Wyspę Piaskową i Ostrów Tumski, oraz wycieczkowe statki, którymi można dopłynąć do wrocławskiego ZOO.

6. Wrocławskie krasnale

Spacer po Wrocławiu umilają turystom krasnale, które doczekały się własnej mapy i strony internetowej. Mają one przypominać o czasach Pomarańczowej Alternatywy i studenckich protestach antyrządowych, mają też promować miasto i zachęcać do jego zwiedzania. Obecnie jest ich około 800, a każdy z nich jest ściśle związany z konkretnym miejscem lub wydarzeniem. Bankuś Pieniążek przy rynku, Botanik w Ogrodzie Botanicznym, Krasnale Filharmonii Wrocławskiej – oto wybrane przykłady. Władnego krasnala doczekali się tu: profesor Jan Miodek (przed Instytutem  Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Marek Krajewski (przy Hali Stulecia).

Po więcej pomysłów na zwiedzanie Wrocławia warto zajrzeć na podroztrwa.pl/wroclaw-atrakcje-co-warto-zobaczyc/

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie