Większość osób rezerwujących pobyt w hotelu decyduje się na opcję z wyżywieniem – częściowym lub pełnym. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które oszczędza czas i pieniądze. Samodzielne żywienie się poza hotelem zwykle jest droższe, a do tego kłopotliwe. Hotele oferują różne rodzaje wyżywienia. Informacja na ten temat nie zawsze jest czytelna dla klienta. Co kryje się za dziwnymi skrótami? Wyjaśniamy.
BB, HB i SC – co to właściwie znaczy?
Każdy hotel, który oferuje swoim gościom opcję wyżywienia, podaje informację na ten temat w postaci uniwersalnego kodu. Nie dla każdego jest to jednak czytelne. Co prawda większość gości rozumiem, co oznacza skrót BB czy HB, ale z innymi nie jest już tak łatwo.
Oto lista określeń na rodzaje wyżywienia oferowane w hotelach na całym świecie:
- BB – popularne Bed and Breakfast, czyli łóżko ze śniadaniem. Taki rodzaj wyżywienia jest podstawą w większości hoteli. Każdy gość rezerwujący pokój ma prawo skorzystać ze śniadania w hotelowej restauracji.
- HB – czyli Half Board, częściowe wyżywienie. Opcja bardzo popularna w hotelach wakacyjnych, często wybierana przez klientów biur podróży. W ramach HB hotel oferuje śniadanie oraz obiadokolację.
- FB – czyli Full Board, pełne wyżywienie. Nie mylić z All Inclusive! Wyżywienie obejmuje śniadanie, obiad i kolację serwowane w osobnych porach dnia. Zwykle gość może też skorzystać z napoju do posiłku, choć czasami jest to opcja dodatkowo płatna.
- AI – popularne All Inclusive. Ulubiona opcja klientów biur podróży, szczególnie wybierających się do krajów arabskich. Wyżywienie obejmuje śniadanie, obiad, kolację, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, przekąski i owoce. Niektóre hotele oferują AI w wersji Ultra lub 24h, co oznacza, że gość może korzystać z oferty bez żadnych ograniczeń.
- SC – czyli Self Catering. Gość nie otrzymuje żadnego posiłku, musi się żywić we własnym zakresie. Hotele częściej określają tę opcję jako OV, czyli Overnight (sam nocleg, bez wyżywienia).
- PP – skrót od Program Package. Opcja spotykana w hotelach dla biur podróży. Gość otrzymuje posiłki zgodnie z programem pobytu.
- ZPR – opcja podobna do PP. Hotel oferuje posiłki zgodnie z własnym programem lub opisem wykupionej imprezy.
Na co się zdecydować?
Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma pobyt w hotelu. W przypadku osób spędzających w obiekcie jedną noc, najsensowniejsze jest wybranie opcji ze śniadaniem. Jeśli jednak zamierzamy spędzić w hotelu np. tygodniowy pobyt i korzystać z atrakcji obiektu, to warto rozważyć wykupienie opcji All Inclusive lub przynajmniej Half Board. Trzeba za to oczywiście dopłacić, jednak z reguły ten wydatek i tak się opłaca, szczególnie w drogich krajach europejskich.