Pobyt w hotelu zwykle kojarzy się nam z dłuższym urlopem, ale sporą grupę gości stanowią też osoby wynajmujące pokój tylko na jedną noc. Ich najbardziej interesuje oferta tak zwanych hoteli tranzytowych. Takie obiekty zaspokajają potrzeby biznesmenów, pracowników w delegacji, ale też gości, którzy np. chcą odpocząć przed długim lotem czy dalszą podróżą. Jakimi kryteriami należy się kierować wybierając dobry hotel tranzytowy? Wymieniamy je w naszym poradniku.
Jest to zdecydowanie najważniejsze kryterium wyboru. Hotel tranzytowy, jak sama nazwa wskazuje, powinien znajdować się w bliskiej odległości od kluczowych węzłów komunikacyjnych, zwłaszcza lotniska, dworca kolejowego czy autobusowego, w ostateczności autostrady. Chodzi o to, aby osoba, która zamierza spędzić w pokoju tylko jedną noc, nie musiała tracić czasu na długie i męczące dojazdy.
W przypadku gości rezerwujących hotel przed długim lotem, najlepszym wyborem będzie obiekt położony tuż przy lotnisku lub – to coraz częściej spotykane i bardzo wygodne rozwiązanie – wręcz na terenie samego lotniska. Problem jest tylko w tym, że takie hotele z reguły mocno windują ceny.
Każdy porządny hotel tranzytowy powinien oferować swoim gościom możliwość zjedzenia śniadania na miejscu. Przed dalszą podróżą trzeba się przecież posilić. Wybierając konkretny obiekt zwracamy więc uwagę nie tylko na to, czy w ogóle jest w nim dostępna opcja break&breakfast (określana skrótowo BB), ale też, czy za śniadanie nie trzeba dodatkowo zapłacić.
To bardzo przydatna usługa, szczególnie dla osób, które traktują pobyt w hotelu wyłącznie w kategorii przystanku przed dalszą podróżą lotniczą. Transfer lotniskowy pozwala też zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo powszechnie wiadomo, że ceny taksówek z i na lotnisko potrafią porazić.
Jeśli hotel oferuje transfer lotniskowy, to po zarezerwowaniu noclegu należy poinformować recepcję o planowanej godzinie przylotu. Taka usługa często jest już wliczona w cenę pobytu.
Usługi dodatkowe
Dla gości tranzytowych na pewno przydatne będą takie usługi, jak prasowanie, budzenie na żądanie oraz szeroko pojęty zakres usług concierge. Gość może sobie np. zażyczyć, aby recepcja zarezerwowała mu bilet na dalszą część podróży czy zamówiła samochód z wypożyczalni. W przypadku osób zmotoryzowanych warto także sprawdzić, czy hotel oferuje parking i czy jest on wliczony w cenę pobytu.
Przy wyborze hotelu tranzytowego na drugi plan spadają różnego rodzaju udogodnienia, jak ogromne łóżko, przepastny pokój czy oferta SPA. Gość i tak nie zdąży się tym nacieszyć, nie ma więc sensu, aby za to dodatkowo płacić. Najrozsądniej będzie znaleźć taki obiekt, który gwarantuje śniadanie w cenie i jest położony jak najbliżej lotniska, dworca lub trasy przelotowej.