Guesthouse – tani substytut hotelu?

Marek Szydełko
05.09.2016

Nie każdego stać na to, aby spędzić noc, a tym bardziej kilka dni, w dobrej klasy hotelu. Dla takich mniej majętnych osób przeznaczona jest oferta tańszych obiektów noclegowych. Przyzwoity standard za bardzo rozsądną kwotę oferują przede wszystkim tzw. guesthousy. Są bardzo popularne na świecie, a i w Polsce szybko ich przybywa. Czego można oczekiwać od guesthousu? Ile można zaoszczędzić korzystając z takich miejsc?

Czym właściwie jest guesthouse?

Guesthouse to w naszym kraju wciąż rzadko spotykane określenie. Częściej mówi się o kwaterach prywatnych. Oba sformułowania nie są jednak w 100% tożsame. Charakterystyczne dla guesthousu jest bowiem to, że oferuje on zakres usług zbliżony do normalnego hotelu, jednak w nieco niższym standardzie.

Warto wiedzieć

Biorąc pod uwagę tę definicję, guesthouse to po polsku pensjonat.

Niewątpliwą zaletą guesthousów jest znacznie niższa cena niż ma to miejsce w przypadku klasycznych hoteli. Jednak coś za coś. Płacąc mniej gość nie może oczekiwać, że otrzyma taki sam standard oraz pełen pakiet usług, jak w hotelu. Z drugiej jednak strony dobrej jakości guesthousy mogą spokojnie konkurować pod względem oferowanego komfortu z tanimi hotelami 1- czy 2-gwiazdkowymi, a nierzadko też z 3-gwiazdkowymi.

Zalety spania w guesthousie

Wybranie oferty guesthousu jest bardzo dobrą opcją dla turystów budżetowych, dla których niska cena noclegu ma duże znaczenie. Jednocześnie takie osoby chcą mieć zapewniony przyzwoity komfort pobytu oraz dużą dozę intymności – dlatego z góry odrzucają ofertę hosteli.

Oto najważniejsze atuty guesthousów:

  • Dobra relacja ceny do jakości pobytu
  • Indywidualne pokoje – guesthousy nie oferują tzw. dormitoriów
  • Pokoje z reguły z łazienkami
  • Możliwość zamówienia pobytu z wyżywieniem
  • Domowa atmosfera – guesthousy najczęściej prowadzą rodziny mieszkające w tych samych budynkach, którym bardzo zależy na zadowoleniu gości
  • Znacznie niższa cena niż w hotelu – zwykle o 50%

Guesthouse nie zawsze będzie jednak idealnym wyborem. Dlaczego?

  • Brak anonimowości – w hotelu można mieć kontakt tylko z recepcjonistą. W guesthousie zwykle nawiązuje się relacje z gospodarzami, co nie każdemu pasuje
  • Niższy standard wykończenia pokoi w porównaniu do hoteli lepszej klasy
  • Zwykle nieco gorsza lokalizacja

Czy zatem warto? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dobre guesthousy mogą oferować jakość pobytu na poziomie niższej klasy hoteli, a biją je na głowę pod względem cen i przyjaznej atmosfery. Jeśli komuś nie przeszkadza pobyt u boku obcej rodziny, to na pewno warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę planując kolejne wakacje.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie