Chcesz zarezerwować dobry hotel? Kieruj się tymi 7 ważnymi zasadami

Antoni Kwapisz
31.10.2016

Polacy coraz chętniej podróżują, już nie tylko po kraju czy Europie, ale też innych kontynentach. Powoli uczymy się tego, jak rezerwować porządne hotele za rozsądne pieniądze, w czym bardzo pomagają nam internetowe wyszukiwarki. Nadal jednak wiele osób nie zna podstawowych zasad wyboru hotelu, co kończy się rozczarowaniem lub niepotrzebnym przepłacaniem. Jakie to zasady? Poznaj 7 najważniejszych.

  1. Tanio nie będzie dobrze – i trzeba sobie to jasno powiedzieć. Hotele lepszej klasy nie są organizacjami charytatywnymi, dlatego nie ma co liczyć na to, że uda się zarezerwować pokój w 4-gwiadkowym obiekcie za 50 złotych. Oczywiście wiele zależy od kierunku podróży (najtaniej jest w Azji), jednak rozsądnie jest zawsze przyjąć budżet na poziomie około 200 złotych za noc.
  2. Gwiazdki gwiazdkom nierówne – standard hoteli w Polsce jest generalnie wyższy niż np. w Hiszpanii czy we Włoszech. Jeśli więc rezerwujesz obiekt 3-gwiazdkowy w Rzymie, to możesz się spodziewać standardu polskich 2 gwiazdek. Oczywiście od tej zasady są wyjątki (dotyczą najczęściej hoteli sieciowych). Znacznie niższy standard hoteli obowiązuje natomiast w Afryce i w Azji.
  3. Rezerwuj przez pośredników – jest to znacznie wygodniejsze, a także dość bezpieczne, o ile korzysta się ze sprawdzonych pośredników. Rezerwowanie noclegu bezpośrednio na stronie hotelu jest uciążliwe, nie daje możliwości poznania opinii gości, a często wychodzi też znacznie drożej.
  4. Niska cena musi uzasadniać kiepską lokalizację – dobrym przykładem jest tutaj Nowy Jork, słynący z bardzo drogich hoteli. Nocleg na Brooklynie zwykle wiąże się z wydatkiem na poziomie 400-500 złotych, na Manhattanie jest jeszcze drożej. Jeśli więc widzisz ofertę za 100 czy 200 złotych za noc, to prawdopodobnie hotel jest położony w New Jersey albo w Newark, czyli bardzo daleko od głównych atrakcji Nowego Jorku. Więcej pieniędzy wydasz na dojazdy, nie mówiąc już o zmarnowanym czasie.
  5. Uważaj na dodatkowe opłaty – hotel musi o nich poinformować w swojej ofercie. Dlatego warto przeczytać wszystko, co znajduje się na stronie. Może się bowiem okazać, że cena nie zawiera podatku VAT czy obowiązkowej opłaty za sprzątanie.
  6. Sprawdź opcję dojazdu – niektóre hotele są położone tam, „gdzie diabeł mówi dobranoc”, co oznacza tylko tyle, że dostanie się do obiektu będzie koszmarem. Drogim koszmarem. Zwróć na to uwagę szczególnie w sytuacji, gdy lądujesz w danym mieście po zmroku. Szukanie hotelu na obrzeżach miasta w nocy nie jest niczym przyjemnym.
  7. Czytaj opinie – ale tylko te zamieszczone na portalach rezerwacyjnych czy na TripAdvisor. Nie sugeruj się tymi bardzo pozytywnymi – poszukaj tych negatywnych, aby mieć obraz tego, co możesz zastać na miejscu.

Kierując się tymi zasadami można zarezerwować fajny hotel za rozsądne pieniądze, ale przede wszystkim taki, który zagwarantuje wygodny pobyt bez przykrych niespodzianek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie