Jak się przygotować do samochodowej podróży po Europie?

Mariusz Siwko
06.09.2021

Europa jest bardzo łatwym kontynentem do podróżowania dla turystów z Polski. Nie dość, że do wielu krajów wjedziemy bez żadnych kontroli (dzięki strefie Schengen), to jeszcze odległości pomiędzy poszczególnymi państwami są relatywnie nieduże. Szykując się do podróży samochodowej po Europie musisz jednak zadbać o kilka szczegółów. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Winiety i inne opłaty drogowe

Na dobry początek sprawdź, ile ta podróż będzie Cię kosztować. Duży wpływ na to ma suma opłat drogowych, jakie będziesz musiał ponieść z tytułu zakupu winiet, płacenia za przejazdy autostradami czy tunelami. Musisz przeanalizować sytuację w poszczególnych krajach na Twojej trasie.

Lokalne przepisy drogowe

W Europie nie obowiązuje jeden bliźniaczy kodeks ruchu drogowego. Poszczególne kraje mają własne przepisy, do których oczywiście trzeba się stosować. Dotyczą one na przykład maksymalnej dopuszczalnej prędkości, zasad przewodzenia dzieci czy używania świateł w ciągu dnia.

Zaplanuj trasę z uwzględnieniem stacji paliw dostępnych po drodze

Jeśli podróżujesz do miejsca docelowego i chcesz dojechać do niego możliwie jak najszybciej, to zaplanuj przejazd w taki sposób, aby zawsze mieć po drodze jakąś stację paliw i nie musieć zjeżdżać z np. autostrady. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na paliwie, to w nawigacji wyznacz sobie punkty pośrednie, którymi będą tańsze stacje zlokalizowane nieopodal głównego szlaku przejazdowego.

Spanie na dziko? Nie złap głupio mandatu

Wielu osobom planującym podróż samochodem po Europie wydaje się, że będą mogły zaoszczędzić na noclegach po prostu śpiąc w aucie na dziko. To nie jest takie proste. W niektórych europejskich krajach jest to wprost zabronione, w innych (głównie skandynawskich) jak najbardziej dozwolone. Radzimy więc wcześniej posprawdzać, jakie przepisy obowiązują w krajach tranzytowych.

Porządny przegląd samochodu

To oczywiste, że przed trasą liczącą nawet 10 tysięcy kilometrów musisz zlecić przegląd auta i przeprowadzenie podstawowych czynności serwisowych – wymianę oleju, filtrów, sprawdzenie klimatyzacji, hamulców, opon, zawieszenia etc. Chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale też wyeliminowanie ryzyka otrzymania mandatu od nadgorliwego policjanta.

Dodatkowo radzimy jeszcze sprawdzić ubezpieczenia – czy Twoje polisy działają na terenie całej Europy, czy masz ubezpieczenie assistance w razie wypadku/awarii na drodze i czy potrzebujesz Zielonej Karty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie