Dlaczego w Chorwacji jest tak drogo?

Andrzej Winnicki
04.08.2020

Wakacje w Chorwacji są oczywistym wyborem dla co najmniej kilkuset tysięcy polskich turystów. Ten niewielki kraj na Bałkanach od lat uchodzi za idealny kierunek urlopowy. Gwarantowana pogoda, ciepłe i krystalicznie czyste morze, piękne widoki, wielowiekowe zabytki, masa atrakcji – to najważniejsze atuty Chorwacji. Problem w tym, że wakacje w tym kraju absolutnie nie są opcją dla oszczędnych. Chorwacja stała się bardzo droga, o czym boleśnie przekonują się osoby spędzające tam urlop po raz pierwszy. Z czego to jednak wynika? Przecież jeszcze 10-15 lat temu ceny były bardzo atrakcyjne. Odpowiedzi na to pytanie szukamy w naszym artykule.

Boom turystyczny

Najbardziej prozaicznym powodem, dla którego Chorwacja w ostatnich latach stała się tak droga, jest najzwyklejsze w świecie prawo popytu i podaży. Gdy ruch w interesie jest duży, to w naturalny sposób ceny muszą rosnąć, bo każdy działający w danej branży chce na tym zarobić. Chorwacja, jeszcze 20 lat temu właściwie nieodkryta dla masowej turystyki, obecnie jest jednym z najważniejszych graczy w tym sektorze w Europie, podbierając turystów Włochom, Hiszpanii czy Grecji.

Chorwacja jest modnym kierunkiem wśród niemieckich i włoskich turystów

Gwoli ścisłości trzeba zaznaczyć, że Chorwacja jest droga z punktu widzenia turysty z Polski. Zupełnie inaczej na tamtejsze ceny patrzą chociażby Niemcy, dla których nadal jest to całkiem atrakcyjny kierunek pod względem ekonomicznym. Zawsze też jest tak, że rosnące zainteresowanie danym krajem wśród niemieckich turystów dość szybko przekłada się na poziom cen, oczywiście go windując. Chorwacja nie jest tutaj żadnym wyjątkiem – ten scenariusz przerabialiśmy już w Turcji czy w Tunezji, nie wspominając o Hiszpanii i Grecji.

Coraz wyższy standard

Trzeba obiektywnie przyznać, że standard usług turystycznych w Chorwacji w ostatnich latach diametralnie się zmienił – oczywiście na plus. Obecnie w tym kraju można wypoczywać w naprawdę luksusowych warunkach. Do Chorwacji weszły największe sieci hotelowe, coraz rzadziej można się natknąć na zaniedbane prywatne kwatery do wynajęcia. Za poprawą standardu, głównie noclegowego, idzie też wzrost cen. W końcu za jakość trzeba zapłacić i nie ma w tym nic dziwnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie