Z DRUGIEJ STRONY SZKLANEGO EKRANU

Marek Szydełko
12.11.2015

Wizyta w gmachu Telewizji Polskiej -  czyli  - z drugiej strony szklanego ekranu

Termin:   8. grudnia 2015, wtorek

Dla przypomnienia – na początek: kilka faktów z historii Polskiej Telewizji. 

25 października 1952 roku Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności, zlokalizowana przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie, wyemitowała pierwszy eksperymentalny polski program telewizyjny.

 

Regularną emisję Telewizja Polska zaczęła w styczniu 1953 roku.

22 lipca 1954 roku nadano pierwszy program z Ośrodka Telewizyjnego przy obecnym pl. Powstańców Warszawy. Dwa lata później powstał pierwszy regionalny ośrodek telewizyjny w Łodzi. W 1971 roku rozpoczęto nadawanie telewizji kolorowej. W marcu 1993 roku uruchomiono satelitarny program TV Polonia, dla Polaków zamieszkałych za granicą.

Reklama, która obecnie stanowi jedno z głównych źródeł finansowania Telewizji, pojawiła się w 1956 roku. Czas jej emisji był ograniczony do 15 minut tygodniowo.

Od 31 grudnia 1993 roku Telewizja Polska uzyskała formę spółki akcyjnej Skarbu Państwa.

 

Obecna Siedziba TVP znajduje się na rozległym terenie przy ulicach Woronicza i Samochodowej i składa się z kilku budynków. Przebudowa obiektu trwała kilka lat. W efekcie powstały gmachy o nowoczesnej, futurystycznej architekturze. Budynek B, zwany Coloseum, w którym mieszczą się redakcje TVP 1, TVP 2 i TV Polonia,  nawiązuje do kształtu rozwiniętej rolki kliszy filmowej.

 

Program wycieczki obejmuje wizytę w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich, pracowniach dekoracji (możliwych w danym momencie do obejrzenia).

Koszt uczestnictwa: 
dla Klubowiczów z aktualną Kartą Globtrotera: 23 zł,
dla pozostałych osób: 28 zł.

Czas trwania całego spaceru:  ok. 2 godz.

Spotkanie grupy:
Stacja Metra:  WIERZBNO – na peronie

 


UWAGA: 
ze względu na terminy rezerwacji i płatności określone przez TVP  zgłoszenia - najpóźniej 3 tygodnie przed terminem wycieczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie