WARSZAWA ANTONIEGO CORAZZIEGO

Andrzej Winnicki
12.11.2015

Warszawa znana i nieznana Spacerkiem po Starej Warszawie WARSZAWA ANTONIEGO CORAZZIEGO czyli...o giełdach, bankach, teatrach, pałacach i ogrodach

Plac Bankowy ozdobiony obecnie pomnikami Juliusza Słowackiego i Prezydenta Starzyńskiego od ponad dwóch stuleci stanowi jeden z centralnych punktów Warszawy. Charakterystyczne białe gmachy dzisiejszego Ratusza Warszawy oraz obecnej Galerii Porczyńskich zaprojektowane zostały przez jednego z najznakomitszych architektów XVIII-wiecznej Warszawy – Antoniego Corazziego. Stąd często dla określenia tych budowli używa się nazwy „gmachy corazjańskie”.

W pobliżu Placu stoi odrestaurowany Pałac Przebendowskich, niegdyś Muzeum Lenina, dziś – Muzeum Niepodległości. Z drugiej strony trasy na Stare Miasto i Trasę W-Z dumnie spogląda potężna Nike - pomnik Bohaterów Warszawy, jeden z najważniejszych pomników Warszawy.

Ulica Senatorska, Plac Teatralny (dawniej: Plac Marywilski) oraz jego najważniejsze obiekty – Teatr Wielki i dawny ratusz (niegdyś pałac Jabłonowskich) zawdzięczają swój układ i wygląd także Antoniemu Corazziemu.

Na tyłach Teatru, na terenach dawnego Marywilu zbudowano ciekawy architektonicznie, nowoczesny biurowiec ze skaczącą fontanną na dziedzińcu. Za nim rozciąga się rozległy Plac Piłsudskiego. Historia jego zabudowy sięga co najmniej czasów saskich, kiedy to plac ten stanowił główną część tzw. „osi saskiej” – wokół której rozciągały się tereny rezydencji Augusta II Sasa i Agusta III Sasa. Dzisiejszy Ogród Saski to dawne wspaniałe ogrody królewskie, a Pomnik Nieznanego Żołnierza to fragment kolumnady przebudowanego w XIX wieku Pałacu Saskiego.
Warto przypomnieć, że to właśnie na terenie Ogrodu powstał pierwszy miejski wodociąg, zaprojektowany przez Henryka Marconiego, a piękna fontanna i wodozbiór nad stawem to pozostałości tego przedsięwzięcia.

To tylko najważniejsze miejsca na trasie naszego spaceru, ale znajdziemy tam jeszcze wiele innych obiektów godnych uwagi.

 

Termin:  1 marca 2015 (niedziela)
Czas trwania spaceru ok. 1,5 - 2 godz.

Spotkanie grupy: Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego, godz.  11.00

Koszt: z Kartą Globtrotera: 5 zł  / pozostałe osoby: 10 zł

Zgłoszenia i informacje – na spotkaniach Klubu, spacerach i wycieczkach oraz mailowo

 

   e-mail: turystyka.poczta@onet.eu        

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie