SPOD PALMY PO ZŁOTĄ KACZKĘ

Andrzej Winnicki
12.11.2015

Nowy Świat, Foksal,  Okólnik znane? Ależ oczywiście!  Czy jednak rzeczywiście? A zatem - popatrzmy i posłuchajmy: tym razem na trasie naszego spacerku jedne z najpopopularniejszych ulic Warszawy wraz z ich ciekawostkami i sekretami. 
Nowy Świat – zaczyna się i kończy nietypowo – pierwsze numery prawie na Placu Trzech Krzyży, ostatnie już na Krakowskim Przedmieściu. Czy zawsze tak było? Jaka jest historia tej ulicy i skąd taka nazwa? Czy obecna rekonstrukcja odpowiada jej wcześniejszemu wyglądowi?
Rondo de Gaulle’a  od grudnia 2002 r. zdobi oryginalny dodatek, który nieco szokuje niektórych przechodniów: sztuczna palma daktylowa. Skąd się tam wzięła? I co łączy Aleje Jerozolimskie z Jerozolimą?
Przy zbiegu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu  mieści się dziś znany salon EMPIK-u. W czasach II wojny w budynku tym znajdowała się kawiarnia  Cafe Club, która stała się celem akcji dywersyjnych G. L.
Dowiemy się też kiedy i jak powstał Pomnik Partyzanta i co wspólnego ma z Hindenburgiem.
Ulica Foksal:  natrafimy tam na dekoracyjne elewacje XIX-wiecznych kamienic i neorenesansowy pałac Zamoyskich  (obecnie siedziba SARP). Spróbujemy też zidentyfikować miejsce, gdzie mieściła się kawiarnia Eugeniusza Bodo oraz tajemnicze ogrody Vauxhalle, nad którymi pod koniec XIX wieku polecieć można było balonem.
Kilkaset metrów dalej, przy ulicy Okólnik znajdziemy kolejny relikt przedwojennej arystokratycznej Warszawy - budynek Biblioteki Ordynacji Zamoyskich. 

Sąsiaduje z nim Instytut Chopina – dzisiejsza Akademia Muzyczna, a nieopodal wyłania się Pałac Ostrogskich – lub jak kto woli: Zamek Ostrogskich (a także Gnińskich), mieszczący zbiory szopenowskie. W jego okolicy zerkniemy na miejsce, gdzie pływa legendarna złota kaczka i oczywiście przypomnimy uroczą legendę. Zastanowimy się też skąd wzięła się nazwa ulicy Tamka. 
Mieszczące się w pałacu Muzeum Chopina w Roku Chopinowskim (2010 r.)zostało gruntownie przeorganizowane, wzbogacone i zmodernizowane, uatrakcyjnione multimedialnym systemem zwiedzania. Obecnie jest to bez wątpienia jedno z ciekawszych muzeów Warszawy.

Przed wejściem do muzeum kończy się nasz spacer.

Ekspozycję muzealną oglądać można bowiem nawet kilka godzin i lepiej wybrać się tam indywidualnie (w niedziele wstęp bezpłatny, zainteresowanie jest spore, warto rano zarezerwować karty wstępu telefonicznie).

 

Termin:  7 marca 2015 (sobota)

Czas trwania spaceru ok. 1,5 godz.

Spotkanie grupy:  przy Pomniku Partyzanta, skwerek przy rogu Nowego Światu i Smolnej, na wprost palmy na Rondzie de Gaulle’a 

   godz.  11.00   

Koszt: z Kartą Globtrotera: 5 zł  / pozostałe osoby: 10 zł
 

Zgłoszenia i informacje – na spotkaniach Klubu, spacerach i wycieczkach oraz mailowo

 

   e-mail: turystyka.poczta@onet.eu      

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie