Nieznany Czerniaków: Bernardyni i Allah

Piotr Kowalczyk
12.11.2015

WILANOWSKI MECZET I KLASZTOR BERNARDYNÓW     czyli
islam i chrześcijaństwo o krok od siebie  


Termin:  na zamówienie dla grup min. 20-osobowych

Zaplanowaliśmy:
- wstęp do meczetu i zwiedzanie wraz z informacją przekazaną przez Imama Nezchara o kulturze muzułmańskiej i religii islamu   (spotkanie z Imamem w meczecie trwa ok. 1 godziny);
- zwiedzanie kościoła bernardynów wraz z informacją jego historii i architekturze - wizyta w tym obiekciie zajmuje zwykle 30-40 minut.

W Warszawie mieszka na stałe ok. 11 tys. muzułmanów. Przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich, nieopodal centrum  handlowego Blue City, powstaje dla nich obszerny nowoczesny meczet , który połączony będzie z centrum kultury islamu. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów Warszawy i przysłowiowa „kość niezgody”.

Czy słusznie się obawiamy? Co tak naprawdę wiemy o tej kulturze? Czy mamy świadomość, że islam w swej wersji podstawowej jest religią pokoju?

Zanim powstanie nowy meczet, zapraszamy do jedynego istniejącego obecnie w Warszawie – w adaptowanej na cel modlitewny w roku 1993 prywatnej willi w Wilanowie, przy ul. Wiertniczej.

W trakcie wizyty, będąc gośćmi Imama, poznamy założenia architektoniczne obowiązujące przy budowie meczetów, dowiemy się jakie są główne zasady religii islamskiej, uzyskamy nieco informacji o kulturze muzułmańskiej.

W trakcie tej wycieczki obejrzymy też kościół bernardynów p.w. św. Antoniego z Padwy, jeden z najpiękniejszych  obiektów sakralnych w Warszawie, położony nieopodal – przy Czerniakowskiej, zbudowany w latach 1691-98 według projektu słynnego architekta Tylmana z Gameren,   jedyny kościół w Warszawie niezniszczony w czasie II wojny światowej, z zachowanym oryginalnym wystrojem z XVII w.!
Wizyta  w kościele bernardynów będzie też okazją do porównania  islamu i chrześcijaństwa, w tym na przykład różnic i podobieństw w zasadach konstrukcyjnych obiektów sakralnych tych religii.

UWAGA:

Jak we wszystkich meczetach świata, tak i w tym przed wejściem do sali modlitw, wyściełanej dywanami zdejmujemy obuwie; w terminach letnich - tak samo jak  w kościołach  - obowiązuje odzież zakrywająca dekolty i kolana (dotyczy pań i panów).

Spotkanie z przewodnikiem o godz: 9. 45

Miejsce spotkania:  ul.Wiertnicza 103, przy meczecie

(dojazd autobusem 180, przystanek bezpośrednio przy meczecie)

Koszt: z Kartą Globtrotera: 10 zł
dla pozostałych osób: 20 zł

 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie