Zdjęcia lotnicze w turystyce. Świat jak na dłoni

Antoni Kwapisz
06.11.2015

Zdjęcia lotnicze pomocne w wyborze miejsca letniego wypoczynku

Rozpoczął się długo wyczekiwany sezon urlopów. Wielu Polaków organizuje wakacje na własną rękę - są to przede wszystkim osoby, które lubią być podczas wakacji niezależne, a długość urlopu czy zakwaterowanie dobierają wedle własnych upodobań. Jak co roku najczęstszymi kierunkami turystycznymi w Polsce są Mazury i wybrzeże bałtyckie. Wybierając się na urlop można, korzystając ze zdjęć lotniczych, podejrzeć jak będzie wyglądało miejsce naszego wypoczynku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, aż 58% dorosłych Polaków planuje w ciągu bieżącego roku wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych poza miejsce stałego zamieszkania. To aż o 6 punktów procentowych więcej niż przed rokiem. (Badanie CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na 2015 rok”, Warszawa, luty 2015).

Samodzielna organizacja wakacji to bardzo wygodna forma planowania wolnego czasu. Sami możemy decydować, dokąd chcemy pojechać, które miejsca zwiedzić oraz gdzie możemy się przemieścić np. w przypadku braku pogody. Polacy najczęściej w Internecie poszukują informacji na temat interesujących ich kierunków wyjazdów oraz atrakcji, jakie będą na nich czekały na miejscu wypoczynku. Warto, w wakacyjnych przygotowaniach do podróży, skorzystać z mapy cyfrowej [1], zdjęć lotniczych lub z mapy hybrydowej [2]. Dzięki nim jeszcze przed wyjazdem można z bliska zobaczyć jak będzie wyglądało miejsce wypoczynku.

Eniro Polska, właściciel wyszukiwarki lokalnej panoramafirm.pl, wzbogaciła swój serwis mapowy (mapa.pf.pl) o wysokiej jakości zdjęcia lotnicze. Zdjęcia lotnicze największych polskich miast (ponad 90 lokalizacji) oraz najbardziej popularnych i turystycznie atrakcyjnych regionów dają użytkownikom nowe możliwości wyszukiwania lokalnego, wyznaczania trasy i pomiaru odległości. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia pasa wybrzeża bałtyckiego oraz Mazur - to najbardziej aktualne (z 2014 roku) zdjęcia wśród wszystkich serwisów mapowych o zasięgu całego kraju.

„Mapy Panoramy Firm zostały wzbogacone o prawie 12 000 km2 zdjęć lotniczych bardzo atrakcyjnych, wakacyjnych lokalizacji. Aktualizacja objęła całe polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego wraz z Zatoką Pucką, Gdańską i Zalewem Wiślanym”. – mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku, Eniro Polska. „Drugim bardzo atrakcyjnym obszarem jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Co ważne, wszystkie zdjęcia zostały zrobione w ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym zatem doskonale prezentują walory turystyczne wspomnianych regionów i są to najbardziej aktualne zdjęcia lotnicze wśród wszystkich serwisów mapowych o zasięgu całego kraju.” – dodaje Magdalena Wypychowicz.

Mapy udostępnione użytkownikom Panoramy Firm są połączeniem jakości bazy danych i nowoczesnej technologii. Każda firma znajdująca się w bazie Panoramy Firm (ponad 2,4 mln rekordów) jest precyzyjnie oznaczona na mapie. Użytkownicy mogą korzystać z mapy Panoramy Firm w 3 trybach: oprócz zdjęć lotniczych także z klasycznej mapy cyfrowej i mapy hybrydowej. Mapy Panoramy Firm są w pełni responsywne czyli dostosowane do wyświetlania na wszystkich typach ekranów. Posiadają także wiele przydatnych funkcji, takich jak planowanie trasy, pomiar odległości, powierzchni, ustalanie współrzędnych GPS czy skalowanie. Dodatkowo mapa w mobilnej Panoramie Firm jest w pełni zintegrowana z bezpłatną nawigacją GPS. Dzięki temu użytkownik nie tylko odnajdzie potrzebne mu lokalne informacje, ale także z łatwością dotrze do szukanej lokalizacji.

Wysokiej jakości zdjęcia lotnicze mogą okazać się przydatnym narzędziem w wyborze dobrego miejsca na wakacyjny wypoczynek.

[1] Klasyczna mapa cyfrowa to dokładna mapa w wysokiej rozdzielczości, będąca odwzorowaniem układu ulic i budynków, a także obiektów naturalnych takich jak rzeki czy jeziora.

[2] Mapa hybrydowa powstaje w wyniku połączenia zdjęć lotniczych z elementami mapy klasycznej. Pozwala to użytkownikom na precyzyjne planowanie tras i odnajdywanie obiektów na mapie realnej.

Materiał udostępniony przez p. Sabinę Kornblit, specjalistę ds. Public Relations w firmie Eniro Polska Sp.z o.o. dzięki współpracy z Panoramą Firm, która opracowuje i udostępnia zdjęcia lotnicze  ( http://www.panoramafirm.pl). 

Ilustracja fotograficzna:  Zdjęcia lotnicze Panoramy Firm - Mikołajki,  Ustka, Sopot.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie