Zakupy w strefie bezcłowej: którymi produktami warto się zainteresować?

Jerzy Biernacki
15.04.2024

Strefa bezcłowa na lotnisku to miejsce, w którym nie obowiązują cła i inne podatki importowe na sprzedawane produkty. Dzięki temu turyści czy podróżni biznesowi mogą liczyć na bardzo atrakcyjne ceny, z czego wiele osób korzysta. Pamiętajmy natomiast, że na lotniskach generalnie jest drogo, dlatego nawet bez cła może się okazać, że dany produkt kosztuje więcej niż np. w Internecie. Co zatem warto kupować w strefie bezcłowej? Oto lista produktów, która powstała na bazie własnych doświadczeń.

Perfumy

Perfumy to najbardziej oczywisty wybór i zwykle pierwsza kategoria produktów, z jaką zapoznają się podróżni w strefie bezcłowej. Rzeczywiście, często można natrafić na naprawdę dobre okazje, zwłaszcza w czasie wyprzedaży czy promocji na wybrane zapachy. Zwracamy natomiast uwagę na fakt, iż w strefie bezcłowej dominują perfumy z naprawdę wysokiej półki, co oznacza, że nawet bez podatku importowego i po obniżce ich ceny są znacznie wyższe w porównaniu z perfumami średniej czy niższej klasy.

Alkohole

Nie mogło ich zabraknąć na naszej liście. Mnóstwo podróżnych zaopatruje się w alkohole w strefie bezcłowej, czy to z myślą o urozmaiceniu sobie wakacji/pobytu biznesowego, czy o przywiezieniu czegoś smacznego do domu. Znów jednak: nie ma co liczyć na skrajnie niskie ceny, ponieważ w sklepach w strefie bezcłowej przeważają alkohole lepszej klasy, w tym premium.

Słodycze

W przypadku słodyczy ważne jest nie tylko to, że można je kupić w atrakcyjnej cenie, ale też duża dostępność produktów, których w polskich sklepach po prostu nie ma lub pojawiają się okazjonalnie. Z tego powodu wiele osób kupuje w strefie bezcłowej słodycze na prezent, czy to dla dzieci, czy dla drugiej połówki, rodziców etc.

Elektronika

Zdarza się, że w strefie bezcłowej są dostępne znacznie tańsze urządzenia elektroniczne, jak smartfony czy smartwatche. Szczególnie dotyczy to urządzeń amerykańskich producentów, które w Polsce są drogie właśnie z uwagi na podatki importowe. Jeśli więc planujesz zakup nowego telefonu, a wkrótce wybierasz się w podróż samolotem, to rozważ rozejrzenie się za urządzeniem w sklepach z elektroniką w strefie bezcłowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie