Zakazane stroje, czyli uważaj na swój ubiór podczas podróżowania

Mariusz Siwko
04.09.2019

Mogłoby się wydawać, że podczas urlopu nie obowiązują żadne specjalne wymogi odnośnie do stroju. Nic bardziej mylnego. Wielu turystów przekonało się już, że nie zawsze można sobie pozwolić na pełną dowolność jeśli chodzi o ubiór – i to nie tylko podczas zwiedzania świątyń. Sprawdź, kiedy możesz mieć problemy przez nieodpowiedni strój.

Salonik linii lotniczych

Chcąc skorzystać z takiego saloniku, np. podczas długiej przesiadki w podróży, musisz pamiętać, że w wielu liniach lotniczych obowiązują konkretne zasady ubioru, do których trzeba się stosować. Przykładowo: możesz się spotkać z odmową wpuszczenia do saloniku, gdy masz na sobie krótkie spodenki. Dlatego planując wizytę w takim miejscu lepiej włóż do bagażu podręcznego długie spodnie i koszulę.

W negliżu? Wykluczone!

Coraz więcej kurortów turystycznych wprowadza restrykcyjne zasady dotyczące ubioru turystów. Chodzi o to, aby ci nie paradowali po ulicach, wśród światowej klasy zabytków, w niemal całkowitym negliżu. Z takimi przepisami można się już spotkać chociażby w popularnej wśród polskich turystów Chorwacji, gdzie za paradowanie bez koszulki grozi wysoki mandat.

Ważne zasady dla zwiedzających świątynie

Planując zwiedzanie świątyń, zwłaszcza muzułmańskich, należy bardzo pilnować się ze strojem. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Wykluczone jest, aby wejść do meczetu w krótkich spodenkach. Panie powinny mieć długą spódnicę i chustę zakrywającą ramiona, a w bardziej ortodoksyjnych krajach także chustę na głowę. Z podobnymi restrykcjami można się spotkać również w krajach katolickich oraz w Izraelu.

Elegancja w hotelu

Decydując się na spędzenie urlopu w dobrym hotelu, nawet z biurem podróży, należy zabrać ze sobą elegancki ubiór. Nie musi to być od razu garnitur, ale przynajmniej długie spodnie, mokasyny, dobra koszula i marynarka. Panie z kolei powinny pamiętać o zabraniu choćby jednej sukienki, która może spełniać kryteria wieczorowej.

Po co to wszystko? Już niejeden zdziwiony turysta spotkał się z odmową wpuszczenia go do hotelowej restauracji z powodu zbyt luźnego stroju. Takie obostrzenia obowiązują szczególnie podczas wieczornych przyjęć i uroczystych kolacji dla gości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.