Z dziećmi pod namiot: czy to dobry pomysł?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki sposób spędzania wakacji nikogo nie dziwił, ale dziś rodzice, którzy decydują się zabrać dzieci pod namiot, stanowią prawdziwą awangardę. Pojawiają się wówczas komentarze, że to „męczenie dzieci” i zwykła fanaberia, bo przecież jest ogromny wybór hoteli, pensjonatów i wczasów all inclusive. Jeśli niespecjalnie się tym przejmujesz i chcesz zafundować dzieciom rodzinny wyjazd pod namiot, zacznij od przeczytania naszego poradnika. Zawarte w nim informacje ułatwią Ci podjęcie dobrej decyzji.

Czy dzieciom się to spodoba?

Jest to pierwsza wątpliwość, którą należy wziąć pod uwagę. Nie ma co ukrywać, że spanie pod namiotem jest dość specyficzną formą spędzania wakacji. Jeśli Twoje dzieci wcześniej miały kontakt wyłącznie z dobrymi hotelami, gdzie mogły przez cały dzień pluskać się w basenach i zajadać lodami, to taki przeskok może być dla nich niezłym szokiem.

Dobrze radzimy: nie decyduj się na ten krok bez wcześniejszego „przetestowania” swoich pociech. Jak to zrobić? W najprostszy możliwy sposób: zacznij od spędzenia 1-2 nocy pod namiotem gdzieś blisko domu (może to być nawet Twój ogródek). Będzie to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, niż ryzykowanie draki podczas docelowego urlopu. Jeśli spanie pod namiotem spodoba się dzieciom, możesz przyjąć, że dadzą radę także podczas dłuższych wakacji.

Rada

Nie masz namiotu? Nie inwestuj od razu w drogi, markowy produkt. Na krótki wyjazd zapoznawczy możesz po prostu wypożyczyć namiot od firmy (takie oferty bez problemu znajdziesz w sieci) lub znajomych.

Wybór miejsca

Spanie pod namiotem to dla dzieciaków świetna przygoda, ale pod warunkiem, że po dwóch dniach nie zaczną się nudzić. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wybranie atrakcyjnego miejsca na biwak. Środek lasu brzmi fajnie, ale tylko na krótką metę. Zadbaj o to, aby dzieci mogły odpocząć od biwakowej rutyny i spędzić trochę czasu na plaży, górskich szlakach czy chociażby w aquaparku. Balans pomiędzy survivalem a wakacyjnym komfortem jest bardzo ważny.

Uwaga na pogodę

Jeśli planujesz zabrać dzieci pod namiot w Polsce, to niestety musisz się liczyć z kapryśną pogodą. Kilkudniowy deszcz potrafi zrujnować całą przyjemność z biwakowania i spowodować, że pociechy już nigdy więcej nie będą chciały spędzić wakacji w taki sposób.

Dlatego dobrym pomysłem będzie wybranie kempingu, który oferuje również tradycyjne domki. W przypadku załamania pogody i złych prognoz na kolejne dni, zawsze będziesz mieć możliwość przeniesienia rodziny w suche, ciepłe miejsce. Oczywiście ten problem traci na aktualności, jeśli zamierzasz wybrać się z dziećmi pod namiot na południe Europy.

Wyjazd z dziećmi pod namiot to znakomity sposób na złapanie bliskiego kontaktu z naturą i odciągnięcie pociech od elektronicznych gadżetów. Rozważ takie rozwiązanie nawet w sytuacji, gdy stać Cię na wakacje w luksusowym hotelu. Wcześniej jednak skorzystaj z naszych rad, aby zmniejszyć ryzyko, że wyjazd będzie mordęgą dla wszystkich uczestników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.