Wynajem samochodu za granicą – 6 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Piotr Kowalczyk
27.06.2017

Zwiedzanie pięknego kraju i jego zabytków jest o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe, jeśli ma się do dyspozycji samochód. W niemal każdym miejscu na świecie działają więc wypożyczalnie, z których usług turyści bardzo chętnie korzystają. Nie wszyscy jednak zadają sobie trud, aby dokładnie przestudiować warunki wynajmu, z czego biorą się później niepotrzebne kłopoty i wysokie koszty dodatkowe. Jeśli interesuje Cię wynajem samochodu za granicą, poznaj 6 najważniejszych rzeczy z tym związanych.

  1. Konieczność posiadania karty kredytowej – w niektórych wypożyczalniach akceptowane są również karty debetowe z opcją płatności internetowych, jednak dla pewno lepiej jest jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w klasyczną „kredytówkę”. Nie ma praktycznie wypożyczalni, która rozliczałaby się z klientem w gotówce. Karta pełni dwie funkcje: płatniczą i weryfikacyjną. Dzięki niej wypożyczalnia wie, z kim ma do czynienia, a w razie problemów zabezpiecza się możliwością pobrania kaucji z karty. Pamiętaj więc, aby mieć na karcie środki niezbędne na pokrycie należności wobec wypożyczalni oraz na kaucję – bezpiecznie jest założyć poziom 100 euro za dzień wypożyczenia.
  2. Wiek – w większości wypożyczalni kierowcy poniżej 21. roku życia nie mają szans na otrzymanie auta. Dlatego jeśli jesteś młodszy, możesz być niemile zaskoczony odmową wypożyczenia samochodu. W niektórych firmach brany pod uwagę jest także staż kierowcy.
  3. Ograniczenia – odbierając auto z wypożyczalni koniecznie zwróć uwagę na to, czy firma nie ustaliła limitu kilometrów, za którego przekroczenie naliczane są wysokie opłaty dodatkowe. Taki limit zwykle wynosi 100 kilometrów dziennie. Innym ograniczeniem najczęściej jest zakaz przekraczania granicy wynajętym samochodem.
  4. Ubezpieczenie – w praktycznie każdej wypożyczalni klient otrzyma propozycję wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kradzieży i uszkodzeń (w niektórych firmach może być ono obowiązkowe). Koszt takiego ubezpieczenia czasami równa się cenie samego wynajmu! Warto to sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy, aby nie dać się zaskoczyć o wiele wyższym rachunkiem. Z drugiej strony wypożyczalnie obciążają klientów ogromnymi kosztami za wszelkie uszkodzenia (najczęściej zatrzymują kaucję), dlatego wykupienie ubezpieczenia sumarycznie może się opłacać.
  5. Warunki zwrotu – koniecznie trzeba sprawdzić, w jaki sposób wypożyczalnia rozwiązuje kwestię paliwa. Zwykle jest tak, że klient otrzymuje auto zatankowane do pełna i takie też musi zwrócić. Jeśli tego nie zrobi, to wypożyczalnia zatankuje samochód we własnym zakresie, ale ta usługa będzie słono kosztować.
  6. Protokół z uszkodzeniami – przed odebraniem samochodu bezwzględnie trzeba dokładnie obejrzeć auto w obecności pracownika wypożyczalni i poprosić go o wpisanie do protokołu choćby najmniejszej ryski. Właśnie takie szczegóły mogą zostać później wykorzystane przeciwko klientowi i dać wypożyczalni pretekst do zatrzymania kaucji lub potrącenia jej dużej części.

Pamiętaj również, aby po powrocie do domu sprawdzić, czy wypożyczalnia pobrała z karty kredytowej dokładnie taką kwotę, jaka widnieje w umowie i czy odblokowała kaucję. Jeśli będzie inaczej, skorzystaj z pomocy np. Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie