Wybierasz się na zagraniczne wakacje samochodem? Te rzeczy z pewnością Ci się przydadzą

Jerzy Biernacki
03.07.2018

Rozbudowana sieć autostrad zachęca do tego, by wybrać się w nawet bardzo daleką podróż samochodem. Z takiej opcji korzysta mnóstwo polskich rodzin. Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie Chorwacja, Włochy, Czarnogóra i Hiszpania. Tak daleki wyjazd wymaga jednak dobrego zaplanowania podróży. Co na pewno Ci się przyda? W co warto zainwestować? Przeczytaj nasz poradnik.

Boks dachowy

Nawet jeśli Twój samochód ma spory bagażnik, to w daleką podróż i tak warto zabrać boks dachowy. Dlaczego? Ponieważ znacznie ułatwi on dostęp do bagażnika głównego. Unikniesz w ten sposób sytuacji, gdy aby np. zmienić koło, będziesz zmuszony do wypakowania wszystkich rzeczy na pobocze. W boksie należy umieścić przedmioty, które nie są potrzebne podczas samej podróży, np. walizki z ubraniami, wędki, namiot, śpiwory etc.

Lodówka turystyczna

Może „uratować życie” głodnej rodzinie, która nie chce wydawać dużych pieniędzy na stołowanie się w przydrożnych restauracjach. Długa podróż potrafi nieźle wymęczyć, dlatego zawsze warto mieć pod ręką jedzenie i chłodne napoje. Zainwestuj w lodówkę elektryczną, zasilaną z gniazdka 12 V w samochodzie. Jest znacznie praktyczniejsza niż model na wkłady chłodzące.

Nawigacja

W dzisiejszych czasach jest to już standard i praktycznie każdy smartfon posiada aplikację nawigacyjną. Przed podróżą sprawdź jednak, czy działa ona offline. Jeśli nie, to konieczne może być pobranie map krajów, przez które będziesz przejeżdżać. Z tego punktu widzenia znacznie praktyczniejsza będzie klasyczna nawigacja z dużym ekranem. Nie jest to drogie urządzenie, a w zagranicznej podróży na pewno wielokrotnie się przyda.

Assistance na Europę

Nie zapomnij o wykupieniu takiego ubezpieczenia! Zwykle jest ono oferowane, jako produkt dodatkowy do polisy OC lub AC pojazdu. Assistance na Europę zapewni Twoje rodzinie poczucie bezpieczeństwa. Zwróć jednak uwagę na warunki polisy. W tanich pakietach obowiązuje chociażby znaczne ograniczenie liczby kilometrów holowania zepsutego pojazdu. Assistance powinno obejmować takie usługi, jak wymiana koła, naprawa auta na miejscu czy bezpłatny dowóz paliwa oraz zakwaterowanie w hotelu w razie poważniejszej awarii samochodu.

Nie zapomnij również o wyposażeniu auta w podstawowe rzeczy, jak apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy. Nie wszystkie z nich są wymagane w Polsce, ale podróżując po Europie musisz się stosować do przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach. Nie ryzykuj wysokiego mandatu z powodu takiej drobnostki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.