Wybierasz się na mundial do Kataru? Pamiętaj o ograniczeniach epidemicznych

Jerzy Biernacki
02.10.2022

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej FIFA zorganizuje Katar. Impreza rusza już pod koniec listopada – nietypowy termin ma oczywiście związek z klimatem panującym na Półwyspie Arabskim. Kibicom wybierającym się do Kataru przeszkadzać mogą jednak nie tylko wysokie temperatury, ale również obostrzenia covidowe. O szczegółach przeczytasz w naszym artykule.

Do Kataru tylko z testem

Przede wszystkim Katar nie honoruje europejskich paszportów covidowych, dlatego przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 nic nie zmienia. Każdy, kto przylatuje do tego państwa, również na mundial, musi okazać aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Władze Kataru honorują testy PCR (ważne przez 48 godzin) oraz testy antygenowe (ważne przez 24 godziny, wymagane jest wykonanie testu w laboratorium). Wynik oczywiście musi być przetłumaczony na język angielski. Obowiązek testowania dotyczy każdego podróżnego powyżej 6. roku życia.

W Katarze nadal też obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w transporcie publicznym, dlatego kibice nie mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą zapasu maseczek.

Największym problemem może być natomiast konieczność zainstalowania na telefonie aplikacji Ehteraz. Ten obowiązek ciąży na każdej osobie powyżej 18. roku życia. Aplikacja jest niezbędna do korzystania z przestrzeni publicznych, w tym wejścia na stadion – kibic musi okazać telefon służbom i wejdzie na teren obiektu tylko wtedy, gdy aplikacja wskazuje kolor zielony (potwierdzenie, że test dał wynik negatywny). 

Dodajmy, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej FIFA w Katarze potrwają od 20 listopada do 18 grudnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie