W czym Włochy są lepsze od Chorwacji?

Jerzy Biernacki
14.12.2023

Włochy czy Chorwacja, Chorwacja czy Włochy? To jeden z klasycznych dylematów osób, które planują zagraniczne wakacje w Europie i nie mogą się zdecydować, który kierunek obrać. Chorwacja i Włochy pod kilkoma względami są podobne: mają piękne morze, świetną pogodę, urokliwe miasteczka i leżą relatywnie blisko Polski. W naszym artykule znajdziesz kilka przewag Włoch nad Chorwacją, co być może przekona Cię do wybrania tego pierwszego kierunku.

Zabytki

Pomimo całej sympatii do Chorwacji, nie ma nawet czego porównywać. Zabytki to as w rękawie Włoch i główny magnes przyciągający turystów do tego kraju. We Włoszech zabytkowe budynki, muzea czy stanowiska archeologiczne znajdują się dosłownie na każdym kroku. Jeśli lubisz historię i chcesz obcować ze śladami starożytności, to nie ma chyba lepszego miejsca w Europie (nawet w porównaniu z Grecją).

Kuchnia

Chorwacka kuchnia to przede wszystkim owoce morza i mięsiwa. Jest smaczna, natomiast o wiele mniej urozmaicona niż kuchnia włoska. Włochy to mekka fanów jedzenia. Pizza, pasta, gnocchi – to tylko próbka tego, co zjesz we włoskich restauracjach, których jest multum w każdej turystycznej miejscowości.

Różnorodność krajobrazu

Co prawda północna Chorwacja jest bardzo interesująca pod względem przyrodniczym, natomiast w bezpośrednim porównaniu z Włochami i tak wypada blado. We Włoszech coś dla siebie znajdą i fani plażowania, i jezior, i wspinaczki górskiej, i nurkowania i masy innych aktywności. Jest to niezwykle różnorodny kraj, o czym można się przekonać przejeżdżając np. od Wenecji Euganejskiej, przez Toskanię aż do Abruzji.

Ceny

Choć dla wielu osób może to być zaskakujące, to rzeczywiście i obiektywnie: Włochy są tańsze niż Chorwacja, a już szczególnie po wprowadzeniu euro w tym drugim kraju. Ceny we Włoszech są średnio o 10-20 proc. niższe – dotyczy to zarówno artykułów spożywczych w sklepach, jak i cen w restauracjach, hoteli, jak i różnego rodzaju usług turystycznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie