Turystyczna podróż pociągiem: o czym musisz pamiętać?

Krzysztof Jagielski
13.01.2021

Podróżowanie pociągiem znów wraca do łask. Stał się to bardzo modny sposób na zwiedzanie świata, ponieważ niemal we wszystkie zakątki naszej planety można się dostać właśnie drogą kolejową. Podróż pociągiem może być szczególnie atrakcyjna dla osób, które są już znudzone wakacjami all inclusive, nie lubią latać czy męczą się za kierownicą samochodu. Jeśli właśnie zaświtał Ci w głowie pomysł zorganizowania takiej wyprawy, to sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać.

Co kraj, to obyczaj

Oznacza to, że musisz się liczyć z bardzo różnym standardem podróży w poszczególnych krajach. Przykładowo: jazda pociągiem w Szwajcarii jest niezwykle komfortowa, natomiast w Rosji może już dostarczyć zupełnie innych wrażeń. Zwróć również uwagę na różnice kulturowe pomiędzy poszczególnymi krajami. W jednym z nich palenie w pociągu będzie zabronione, w drugim dozwolone.

W długiej podróży raczej nie obejdzie się bez noclegów w hotelu

Jeśli planujesz podróż wieloodcinkową, szczególnie przez dwa kontynenty, to musisz się liczyć z wysokim prawdopodobieństwem długiego oczekiwania na podstawienie pociągu. Przykładowo: jedziesz z Ameryki Północnej do Południowej, po czym okazuje się, że przesiadka w Meksyku na pociąg do Gwatemali zajmie aż 3 dni. Musisz to wcześniej ustalić i zabezpieczyć sobie nocleg w hotelu czy w hostelu blisko stacji kolejowej. Bierz również poprawkę na niepunktualność pociągów, zwłaszcza w krajach trzeciego świata.

Co jeść w podróży pociągiem?

To dobre pytanie, na które trudno jest udzielić krótkiej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakimi pociągami planujesz podróżować i po jakich krajach. Zawsze upewnij się, że rezerwujesz bilet na pociąg z wagonem restauracyjnym. Z kolei w uboższych krajach, na przykład w Azji, standardem jest, że jedzenie – w tym świeże – można bez problemu kupić na każdej stacji. Alternatywnie możesz zabrać suchy prowiant do bagażu, ale uważaj z jedzeniem o intensywnym aromacie – może przeszkadzać współpasażerom.

Uważaj na przygodne znajomości

Generalna zasada obowiązująca w pociągu: bądź ciekawy innych ludzi, ale się z nimi nie zaprzyjaźniaj, a już na pewno nie obdarzaj ich pełnym zaufaniem. Szczególnie na popularnych wśród turystów trasach dosłownie roi się od różnej maści naciągaczy i kieszonkowców, którzy mają smykałkę do usypiania czujności swoich ofiar, po czym zwyczajnie ich okradają czy wykorzystują w inny sposób.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie