TOP 6 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce

Maciej Piwowski
02.10.2021

Turystyka rowerowa rozwija się w naszym kraju w błyskawicznym tempie, na co wpływ ma oczywiście tworzenie coraz ciekawszych szlaków dla jednośladów. Zwiedzanie Polski na dwóch kółkach to prawdziwa przyjemność i okazja do tego, aby nieco dokładniej poznać fascynujące miejsca, niedostępne dla zmotoryzowanych turystów. Gdzie warto zabrać swój jednoślad i rozpocząć przygodę na dwóch kółkach? Oto 6 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.

  1. Green Velo – jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Jej pełna nazwa to Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który przebiega przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Trasa liczy około 2000 kilometrów, można ją przejechać w ciągu kilku tygodni i dokładnie poznać fascynujące oblicze Polski Wschodniej.
  2. Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 – nazwa nie jest może szczególnie wyszukana, ale oddaje potęgę tej trasy. Szlak przebiega przez 9 państw i wiedzie blisko brzegu Morza Bałtyckiego. W Polsce bardzo popularny jest odcinek między Łebą a Rozewiem. Zdecydowanie warto też przejechać malowniczą trasę z Helu do Trójmiasta.
  3. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – Roztocze to prawdziwy raj dla rowerzystów, tras jest tu tak wiele, że można je zwiedzać przez kilka lat. Na początek warto wybrać tę najbardziej znaną, liczącą nieco ponad 250 kilometrów, która rozpoczyna się w Kraśniku i wiedzie aż do Lwowa. To poezja dla fanów turystyki rowerowej.
  4. Trasa Komańcza-Medzilaborce – jest to transgraniczna trasa rowerowa biegnąca terenami Bieszczadów, która liczy około 160 kilometrów. Potrafi być wymagająca z uwagi na wzniesienia terenu, jednak trud wynagradzają bajeczne widoki oraz mijane zabytkowe kapliczki i cerkwie. Trasa częściowo wiedzie po stronie Słowackiej.
  5. Dolina Rospudy – to jeden z ostatnich dziewiczych terenów w naszym kraju, który nie został jeszcze zniszczony przez człowieka. Tutejsze szlaki rowerowe są łatwe, dość krótkie, ale pozwalają zetknąć się z przepiękną przyrodą i pooddychać naprawdę czystym powietrzem. Jeden z ciekawszych szlaków rozpoczyna się Bakałarzewie i liczy około 44 kilometry długości.
  6. Biebrzański Park Narodowy – to właśnie na jego terenie można spotkać wiele unikalnych okazów ptaków, które są pod ścisłą ochroną. Poza tym jadąc na rowerze można podziwiać bajecznie piękne rozlewiska i niekończące się połacie lasów. Na terenie całego parku jest około 70 kilometrów szlaków rowerowych.

Polska to naprawdę idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, o czym przekonuje się coraz więcej zagranicznych gości. Jeśli więc na co dzień siedzisz w ciasnym i dusznym biurze, koniecznie znajdź trochę czasu, aby wskoczyć na rower i ruszyć jednym z polecanych przez nas szlaków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie