TOP 5 wodospadów w Polsce

Mateusz Rąbalski
12.06.2017

Wodospady to jedne z najbardziej niezwykłych zjawisk uformowanych siłami natury. Te największe, jak np. Niagara, robią ogromne wrażenie, jednak nie każdego stać na tak daleką podróż. Na szczęście w naszym kraju również nie brakuje pięknych wodospadów, o czym nie wszyscy wiedzą. Jeśli nie masz pomysłu na najbliższą wycieczkę i chcesz lepiej poznać naturalne cuda Polski, przeczytaj nasz ranking TOP 5 wodospadów w Polsce, które zdecydowanie warto zobaczyć.

  1. Wodospad Siklawa – jest to najwyższy wodospad w Polsce, mierzy około 70 metrów i można się do niego dostać podczas wycieczki szlakiem do Doliny Białki w Tatrach. Siklawa na żywo robi bardzo duże wrażenie, szczególnie wiosną, gdy wody jest dużo, a jej huk odbija się od górskich wierzchołków i krąży w dolinie. Polecamy zwiedzić wodospad wracając z Doliny Pięciu Stawów Polskich.
  2. Wodogrzmoty Mickiewicza – jeden z najbardziej znanych wodospadów w naszym kraju, także znajdujący się w Tatrach, a konkretnie na szlaku między Roztoką a Doliną Pięciu Stawów Polskich. Wodospad swoją nazwę otrzymał w 1890 roku, a okazją było sprowadzenie prochów Adama Mickiewicza na Wawel.
  3. Podziemny wodospad – znajduje się w Złotym Stoku i jest największą atrakcją turystyczną tego regionu Polski. Podziemny wodospad nie jest zjawiskiem naturalnym. Powstał w nieczynnej kopalni złota i arsenu, 23 metry pod ziemią. Ma 8 metrów wysokości i jest jednym z nielicznych tak głęboko położonych wodospadów wodospadów w Europie. Pod wodospadem znajduje się nieczynny już chodnik górniczy, w którym podobno hitlerowcy ukryli zrabowane skarby – wycieczki oprowadza przewodnik.
  4. Wodospad Wilczki – ten przepiękny, 22-metrowy wodospad znajduje się w miejscowości Międzygórze, niemal dokładnie na szlaku prowadzącym na Śnieżnik. To ogromna atrakcja tej części Sudetów i najpiękniejszy zakątek Rezerwatu Przyrody Wilczki. Masowa turystyka jeszcze nie zdążyła skazić tego miejsca, dlatego warto się tam wybrać jak najszybciej.
  5. Wodospad Kamieńczyka – obowiązkowy punkt dla osób odwiedzających latem Szklarską Porębę. Jest to najwyższy wodospad w Sudetach, którego kaskada leży na wysokości 848 m n.p.m. Za środkową kaskadą (w sumie są trzy) znajduje się ukryta grota, nazywana Złotą Jamą, którą wykuli poszukiwacze złota i srebra. Do wodospadu można się dostać idąc szlakiem na Szrenicę.

Każdy z tych przepięknych wodospadów jest wart odwiedzenia, dlatego nie zastanawiaj się długo, tankuj samochód i wybierz się na wycieczkę z całą rodziną! Na pewno nie będziecie żałować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.