Coraz więcej osób szuka dla siebie nieoczywistych kierunków podróży. Znudzili się już zwiedzaniem wciąż tych samych zabytków, nie w smak im przeludnione, egzotyczne plaże i republiki bananowe, w których na każdym kroku czai się korupcja. Takich miejsce jest już stosunkowo mało, choć nadal można znaleźć kilka perełek. Łączy je to, że choć formalnie istnieją, to nie zawsze da się je znaleźć na mapie z powodu wyjątkowo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej.
Od razu zaznaczamy, że odwiedzenie tego „kraju” jest bardzo ryzykowne, ponieważ regularnie dochodzi tam do militarnych prowokacji, a nawet regularnych działań wojennych. Spór o Górski Karabach toczą Azerbejdżan (który uznaje go za swoje terytorium) oraz Armenia (wspiera politycznie i militarnie działanie separatystyczne).
Chyba każdy słyszał o wieloletnim konflikcie na Bliskich Wschodzie i zgniłym kompromisie, jakim było powołanie Autonomii Palestyńskiej na terytorium dzisiejszego Izraela. Wjazd do Palestyny jest jak najbardziej możliwy, choć również wiąże się z ryzykiem. Ponadto jest to jedno z najbiedniejszych państw świata, przypominające bardziej obóz dla uchodźców.
Niewielu słyszało o istnieniu tego kraju, o co zatroszczyli się Marokańczycy, przez wiele lat torpedujący jakiekolwiek próby powołania własnego państwa przez Saharyjczyków. Sahara Zachodnia jest niepodległa, ale wciąż pozostaje pod silnym politycznym wpływem Maroka.
PS. Jeśli chcesz poznać trudną historię i jeszcze trudniejszą teraźniejszość Sahary Zachodniej, koniecznie przeczytaj książkę „Wszystkie ziarna piasku” polskiego reportażysty Bartka Sabeli.
W świadomości większości osób Cypr to jeden kraj położony na pięknej wyspie. W rzeczywistości Cypr od wielu lat jest przedmiotem ostrego sporu między tym państwem, a Turcją. Chodzi oczywiście o Cypr Północny, czyli fragment wyspy pozostający pod faktycznym nadzorem Turcji – aby tam wjechać trzeba przejść przez posterunek graniczny!
Nazywane ostatnim komunistycznym skansenem Europy. Naddniestrze leży między Mołdawią a Ukrainą i jest przedmiotem dyplomatycznego sporu. Obecnie kraj ten ma silne związki polityczne z Rosją, która uznaje go za swoją strefę wpływów. Obywatele Polscy mogą bez problemu dostać się do Naddniestrza, choć sam kraj nie jest najatrakcyjniejszym kierunkiem podróży.