Tani wyjazd na narty – czy to możliwe?

Maciej Piwowski
23.01.2018

Zima rozpoczęła się już na dobre, spadł pierwszy śnieg, a w poszczególnych województwach zaczęły się ferie zimowe. To doskonały czas na wypady w góry, na narty. Sport ten praktykowany jest przez coraz liczniejszą grupę osób i cieszy się (niezmiennie od wielu lat) dużą popularnością. To nie tylko dobra zabawa, ale także zapewnienie sobie ruchu i zwiększenie swojej odporności podczas wysiłku fizycznego w chłodniejszych warunkach atmosferycznych.

Jazda na nartach niesie za sobą wiele zalet. Dużo rodzin wyjeżdża do takich miejscowości jak Szklarska Poręba. Narty można tam wypożyczyć stosunkowo tanio i bezproblemowo, wiec nie jest konieczne posiadanie własnych par. Niestety, dużym minusem jest fakt, że zazwyczaj wyjazdy takie związane są ze sporym wydatkiem finansowym. Czy możliwe jest jednak zorganizowanie taniej wycieczki na narty? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?

Wybranie celu podróży

To pierwszy krok jaki należy wykonać. Przed szczegółowym planowaniem wyjazdu, trzeba najpierw określić dokąd chcemy się udać – może to być bowiem miasto w Polsce, ale równie dobrze można wyjechać za granicę, i co ciekawe – wcale nie musi się to wiązać z większymi wydatkami. Choć z pozoru wydawać się może, że najlepiej jest jechać na narty w granice naszego kraju, to jednak nie jest to do końca prawda. Istnieją o wiele tańsze miejsca (i niejednokrotnie ładniejsze) do wyjazdu.

Jednymi z propozycji są Czechy, Austria albo Francja. Tam zwykle cena jest proporcjonalna do jakości, co nie zawsze można stwierdzić mówiąc o polskich miejscowościach, choć oczywiście są liczne wyjątki, takie jak Szklarska Poręba. Narty tam to czysta przyjemność. Miejsce to gwarantuje bowiem nie tylko dobrze dostosowane warunki do jazdy, ale przede wszystkim przepiękne widoki, które ciągle będą towarzyszyły narciarzom. Dobrze jest więc dokładnie przyjrzeć się ofercie polskich miast, ale warto także zwrócić uwagę na te zagraniczne. Na pewno nikt nie będzie tego żałować.

Zastanowienie się nad priorytetami

Drugim punktem zorganizowania taniej wycieczki jest zastanowienie się, w jakim celu chcemy tam pojechać i jakie mamy priorytety. Jeżeli zależy nam na typowo sportowym wypadzie i nacisk będziemy stawiać na długi czas spędzony na stoku i duży wysiłek fizyczny – możemy zdecydować się na takie miejsca, które gwarantują zróżnicowane trasy na różnych poziomach trudności. Zazwyczaj oferują one tanie schroniska dla sportowców. Najlepszą propozycją będą w tym wypadku Alpy, ponieważ są nieporównywalne do reszty Europy. Jeśli jednak jedziemy tam dla rozrywki i szukamy miejscowości, w których będziemy mogli się zabawić – warto wybrać takie miejsca, w których organizowane są różne imprezy.

Jednym z takich miejsc jest Szklarska Poręba. Narty są tam główną atrakcją, ale w czasie odpoczynku od jazdy, można sobie pozwolić na odrobinę relaksu podczas spotkań towarzyskich albo ewentualnie można udać się do SPA, które nie tylko zregeneruje nasze siły, ale także zadba o kondycję naszego ciała i mięśni, aby miały siłę na wysiłek fizyczny w ciągu następnych dni.

Tutaj tak naprawdę liczy się przede wszystkim dobór osób towarzyszących, ponieważ zdecydowana większość kurortów oferuje imprezy. Ostatnią grupą osób są ci, którzy wyjeżdżają głównie w celu pobytu w górzystych terenach i podziwiania krajobrazów. Dla nich najlepszą opcją będą rzecz jasna Czechy, a także mniejsze ośrodki w Alpach. Cenę noclegu można łatwo sprawdzić w Internecie i porównać z ofertami innych hoteli bądź schronisk.

Last minute i inne oferty w tym typie

Jeśli nie jesteśmy ograniczani przez urlop w konkretnym terminie, warto oczekiwać pojawienia się oferty last minute. Bardzo często pojawiają się one i dotyczą miejscowości takich jak Szklarska Poręba. Narty mogą być już wliczone w koszty, lecz zazwyczaj za ich wypożyczenie trzeba samemu uiszczać wpłat. Nie trzeba także martwić się o wyżywienie czy szukać odpowiedniego zakwaterowania. Jest to bowiem wszystko wliczone i z góry zorganizowane. Nierzadko w końcowym podsumowaniu wychodzi to o wiele taniej niż standardowy wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie