Staycation: na czym to polega?

Piotr Kowalczyk
16.03.2021

Słyszałeś kiedykolwiek o staycation? To nowy trend w podróżowaniu, który przybiera na sile w czasach pandemii. Ponieważ poszczególne kraje zamykają się na zagranicznych turystów i trudno jest w takich warunkach planować dalsze eskapady, coraz więcej osób postanawia odkryć uroki własnej ojczyzny. Spędzanie wakacji w swoim kraju określamy mianem właśnie staycation. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Bezpieczeństwo

W dobie pandemii spędzanie wakacji we własnym kraju jest bardzo bezpieczne z punktu widzenia finansów osobistych. Nie musisz się martwić tym, że stracisz pieniądze wpłacone za bilety lotnicze czy zamrożone w biurze podróży. Na kwestię bezpieczeństwa warto jednak spojrzeć także od strony epidemiologicznej. Polska relatywnie nieźle radzi sobie z kontrolowaniem pandemii. W naszym kraju mamy też zagwarantowany bezpłatny dostęp do opieki medycznej, co stanowi bardzo ważny argument przemawiający za spróbowaniem staycation.

Niskie ryzyko, że wakacje nie dojdą do skutku

Tę zaletę z pewnością docenią osoby, które musiały bardzo długo czekać na zwrot pieniędzy od biura podróży czy linii lotniczej za niezrealizowaną usługę turystyczną. Ponieważ pandemia nie odpuszcza warto minimalizować ryzyko, że wakacje nie dojdą do skutku. W Polsce w zasadzie jedyne zagrożenie stanowią decyzje rządowe o zamykaniu hoteli czy pensjonatów. Zawsze jednak można sobie z tym poradzić decydując się na krótkie wypady w bezpośredniej okolicy własnego domu.

Świetna okazja, by lepiej poznać własny kraj

Czy na pewno dobrze znasz Polskę? Założymy się, że nie. Tymczasem nasz kraj jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie pod względem walorów turystycznych. Możemy się pochwalić nie tylko piękną architekturą, ale także dziewiczą przyrodą, szczególnie na południu oraz północnym-wschodzie. Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na Podlasiu, Lubelszczyźnie czy Kielecczyźnie, to teraz masz szansę nadrobić zaległości w ramach staycation.

Wsparcie lokalnej turystyki i krajowej gospodarki

Nie zapominajmy o tym, że pandemia mocno uderzyła po kieszeni przedstawicieli branży turystycznej, która w normalnych warunkach odpowiada za około 6 proc. krajowego PKB. To dobry powód, aby postawić na staycation, przy okazji wspierając finansowo lokalnych przedsiębiorców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie