Spanie na lotnisku? Garść wskazówek

Mariusz Siwko
14.01.2021

Spędzenie nocy na lotnisku może być prawdziwym koszmarem – szczególnie, jeśli nie było tego w planach. Czasami jednak los płata figle i wystarczy, że np. spóźnimy się na samolot lub też dojdzie do opóźnienia, aby konieczne było umoszczenie się na lotniskowej ławce czy podłodze. Nie jest to oczywiście koniec świata – tysiące pasażerów ma na swoim koncie taką przygodę. Warto więc zawczasu wiedzieć, jak zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo w razie potrzeby spędzenia nocy na lotnisku.

Zawsze zacznij od znalezienia sobie bezpiecznego miejsca

Bezpiecznym miejscem jest przede wszystkim główna hala, w której gromadzi się dużo osób. Jeśli nie możesz zasnąć w takich okolicznościach, to poszukaj wolnej przestrzeni blisko stanowiska ochrony. Unikaj natomiast spania w ciemnych zaułkach oraz w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, którymi przemieszczają się tłumy pasażerów.

Użyj plecaka, jako poduszki

Plecak świetnie się w tej funkcji sprawdza. Przede wszystkim jest miękki, co na niewygodnej lotniskowej ławce, a tym bardziej podłodze, będzie mieć duże znaczenie. Okryj się tym, co akurat masz pod ręką.

Nastaw sobie budzik

Jeśli masz informację, o której odlatuje Twój samolot, to koniecznie nastaw sobie budzik z odpowiednim zapasem. Wbrew pozorom zmęczony podróżą człowiek może zapaść w głęboki sen nawet w tak niecodziennych i mało komfortowych warunkach.

Nie krępuj się

Przełam barierę wstydu i nie myśl o tym, że wszyscy na pewno się na Ciebie gapią. Spanie na lotnisku nie jest niczym niezwykłym. Przecież nie robisz tego dla zabawy, ale z konieczności. Jeśli uda Ci się znaleźć wolną ławkę, to nie miej oporów przed zajęciem jej w całości, aby móc przyjąć w miarę wygodną pozycję do spania.

Oddaj cenne przedmioty do przechowania

Jeśli na lotnisku działa przechowalnia, to zdecydowanie warto z niej skorzystać. Na pewno też podróżni mają możliwość wynajęcia skrytki – zrób to i umieść w niej wszystkie cenne przedmioty, które mogłyby paść łupem kieszonkowca: portfel, paszport, gotówkę, aparat fotograficzny.

Skorzystaj z lotniskowych udogodnień

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim sanitariaty – to, że musisz spędzić noc na lotnisku nie oznacza jeszcze, że masz zaniedbać higienę osobistą. Na wielu lotniskach do dyspozycji podróżnych są prysznice. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to poszukaj saloniku biznesowego i wykup w nim miejsce, co pozwoli Ci spędzić tę noc w dość komfortowych warunkach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie