Snorkeling na rafie koralowej – czego nie robić?

Maciej Piwowski
14.04.2021

Zobaczenie rafy koralowej jest jednym ze standardowych marzeń podróżniczych. Można je dość łatwo spełnić – wystarczy wykupić wycieczkę do Egiptu (to chyba najtańsza opcja). Uprawiając snorkeling na rafie koralowej trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad, aby z jednej strony nie zagrozić rafie, a z drugiej nie narazić się na poważne konsekwencje finansowe czy nawet prawne. Te kluczowe zasady omawiamy w naszym poradniku.

Nie stawaj na rafie

Jest to surowo zabronione oraz po prostu niemądre. Stając na rafie koralowej niszczysz ją, nawet jeśli wydaje Ci się, że nastąpiłeś tylko na skrawek jakiejś skały. Nie wolno stawać na rafie koralowej niezależnie od tego, jak blisko brzegu się ona znajduje – każdy organizator wycieczki snorkelingowej powinien Cię na to uczulić. Powierzchnia raf koralowych na świecie jest coraz mniejsza, dlatego musimy dbać o te koralowce, które jeszcze przetrwały ekspansywne postępowanie człowieka.

Nie dotykaj elementów rafy

Tutaj zasada jest dokładnie taka sama, jak w przypadku stawania na rafie koralowej. Dotykając jej elementów zaburzasz naturalny ekosystem, możesz nieświadomie uszkodzić bardzo wrażliwe koralowce czy zniszczyć schronienia dla ryb i innych podwodnych żyjątek. Rafę obserwujemy z oddali, zachwycając się jej widokiem, ale nie dotykając. Łatwo to zapamiętać, prawda?

Nie zabieraj żadnych pamiątek

Będziemy dosłowni: zabieranie jakichkolwiek elementów rafy koralowej jest głupotą i barbarzyństwem. Niech nawet nie kusi Cię, aby zafundować sobie jakąś ładną pamiątkę. W wielu krajach świata niszczenie rafy i wynoszenie z morza lub oceanu jej elementów jest poważnym przestępstwem, za co możesz nawet trafić do więzienia! Z tego samego powodu nie kupuj fragmentów rafy od ulicznych sprzedawców – jeśli wpadniesz z tym na lotnisku, to będziesz mieć duże kłopoty.

Nie strasz podwodnej fauny

Choć w Twoim mniemaniu może to być świetna zabawa, to z punktu widzenia przedstawicieli podwodnej fauny zdecydowanie tak nie jest. Straszenie ryb, krabów i innych żyjątek trudno nazwać inaczej niż głupotą. Nigdy tego nie rób – jesteś tam tylko gościem, który musi się zachowywać odpowiedzialnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie