Samochodem do Hiszpanii: tak czy nie?

Piotr Kowalczyk
23.12.2020

Wyjazd samochodem do Hiszpanii kojarzy się z koszmarem. Znaczna odległość (ponad 2000 kilometrów z Warszawy), upały na miejscu, korki na europejskich autostradach – to ewidentne wady tego rozwiązania. Są jednak także zalety, które warto wziąć pod uwagę planując najbliższe wakacje z rodziną. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze plusy i minusy wyjazdu samochodem na urlop do Hiszpanii. Sprawdź zatem, czy to opcja dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Dlaczego warto?

Pomimo znacznej odległości nie należy z góry przekreślać pomysłu wyjechania na wakacje do Hiszpanii własnym autem. Przede wszystkim zauważmy, że taka podróż może być całkiem komfortowa – choć warto ją zaplanować w godzinach nocnych. Z Warszawy do samej Barcelony dojedziemy non-stop autostradami. Pozwala to utrzymywać stałą prędkość i przy odrobinie szczęścia uniknąć korków po drodze.

Hiszpania jest krajem, który doskonale zwiedza się własnym autem. Jasne, że jeśli preferujesz odpoczynek stacjonarny, nad basenem, w luksusowym hotelu, to taki wyjazd mija się z celem – lepiej będzie wówczas skorzystać z oferty dowolnego biura podróży. Jeśli jednak całą rodziną lubicie odkrywać nowe miejsca i zaglądać tam, gdzie niekoniecznie zapuszczają się całe wycieczki turystów, to własne auto daje taki komfort.

Wyjazd samochodem do Hiszpanii jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie celują w kurorty, ale wolą poznać małomiasteczkowe, nieco dzikie oblicze tego kraju. Doskonałym kierunkiem będzie tutaj północ Hiszpanii, na czele z krajem Basków. Jest tam mniej turystów, a widoki, kultura, morze i piękne plaże potrafią zachwycić.

Na wakacje samochodem do Hiszpanii? Nie będzie idealnie

Na pewno nie jest tak, że każdy może się spakować, wsadzić całą rodzinę do samochodu i ruszyć w podróż do Hiszpanii. Jest to wykonalne pod względem logistycznym, ale ostatecznie może się okazać fatalną decyzją. Jeśli z zasady nie lubisz długich podróży, męczysz się za kółkiem, a tkwienie w korku budzi w Tobie potwora, to lepiej odpuść sobie ten pomysł.

Nie jest to również dobre rozwiązanie dla posiadaczy samochodów w średniej kondycji technicznej. Długa podróż i miejscowe upały szybko obnażą wszelkie niedomagania auta, co może się skończyć przymusowym postojem, wysokimi kosztami holowania i masą nerwów.

Podróży własnym samochodem do Hiszpanii nie polecamy też tym, którzy liczą każdy grosz. Wbrew pozorom nie będzie to tańsze rozwiązanie, niż wykupienie wycieczki w biurze podróży. Wszystko przez wysokie koszty paliwa, znaczną odległość i bardzo drogie przejazdy autostradami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie