Restrykcje podczas zwiedzania. Takich zasad możesz się spodziewać w miejscach obleganych przez turystów

Mariusz Siwko
02.04.2024

Doświadczeni turyści dobrze wiedzą, że podczas zwiedzania popularnych miejsc, w tym światowej klasy zabytków, należy się spodziewać licznych restrykcji. Mają one na celu ochronę dziedzictwa przed degradacją, a także zapewnienie odpowiedniego komfortu zwiedzania. Często narzucone zasady mają związek z lokalnymi obyczajami czy religią. Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Zakaz robienia zdjęć z fleszem

Jest to jeden z najczęściej spotykanych zakazów. Chodzi tutaj o ochronę np. naściennych malowideł czy formacji skalnych przed szkodliwym działaniem sztucznego światła. Często zakaz używania lampy błyskowej ma na celu stworzenie wszystkim turystom dobrych warunków do zapoznania się z daną atrakcją – ciągłe świecenie fleszem niestety bardzo rozprasza.

Zakrycie ciała

Wybierając się na zwiedzanie miejsc kultu religijnego zawsze należy się stosownie ubrać, a przynajmniej zabrać ze sobą dłuższe elementy garderoby czy np. chustę, która pozwoli okryć ramiona oraz włosy (w przypadku pań). Kobiety powinny również zadbać o założenie dłuższej spódnicy lub spodni.

Zdjęcie obuwia

Ten obowiązek dotyczy każdego, kto wchodzi na teren meczetu. Niezależnie od własnych przekonań i wyznania (lub bezwyznaniowości) należy przestrzegać zasad i obyczajów charakterystycznych dla danego wierzenia.

Zakaz noszenia okularów

To ciekawa restrykcja czy raczej apel do turystów, którzy np. wchodzą na teren miejsca zamieszkanego przez małpy. Z podobną prośbą można się spotkać chociażby w słynnym Monkey Forest na wyspie Bali, gdzie wielu turystów bezpowrotnie straciło już swoje okulary.

Zakaz wyciągania jedzenia i picia

Z takim zakazem najczęściej spotkamy się w muzeach i galeriach sztuki, natomiast zdarza się, że podobne restrykcje obowiązują w ogrodach zoologicznych, gdzie chodzi o zapewnienie turystom bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka np. ataku ze strony dzikiego zwierzęcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie