Proste sposoby na tanie zwiedzanie Skandynawii

Jerzy Biernacki
13.08.2019

Skandynawia uchodzi za jeden z najatrakcyjniejszych, ale też najdroższych kierunków turystycznych w Europie. Rzeczywiście, jeśli preferujesz nocowanie w dobrych hotelach i stołowanie się w restauracjach, to nawet krótka wycieczka do Norwegii czy Szwecji będzie Cię kosztować grube tysiące złotych. Skandynawię można jednak „ogarnąć” znacznie taniej! Wystarczy tylko wykorzystać tych kilka prostych sposobów.

Śpij na dziko

Skandynawia jest rajem dla fanów biwakowania. Jeśli nie masz nic przeciwko spaniu w namiocie, to zdecydowanie polecamy właśnie takie rozwiązanie. Zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy na noclegach, a do tego doświadczysz dziewiczej, miejscami zjawiskowej przyrody. Warto wiedzieć, że w całej Skandynawii obowiązuje bardzo liberalne prawo, które zezwala na rozbicie namiotu gdziekolwiek, jeśli odległość od najbliższych zabudowań wynosi co najmniej 150 metrów.

Zabierz rower

Zwiedzanie Skandynawii na rowerze jest najtańszą i najprzyjemniejszą opcją – oczywiście o ile trafisz na korzystne warunki pogodowe. Wybierając się na Północ koniecznie zabierz ze sobą rower. Możesz z tego zrezygnować, jeśli za cel obierasz głównie miasta – w większości z nich nie ma problemu z wypożyczeniem rowerów. Jest to o wiele tańsze niż korzystanie z komunikacji publicznej, nie wspominając już o kosztach paliwa, które w takiej Norwegii są szokujące.

Zabierz kajak

Może i brzmi to nieco absurdalnie, ale uwierz, że zwiedzanie Skandynawii kajakiem jest fantastycznym pomysłem. Oczywiście najwygodniej dla Ciebie będzie zabrać ze sobą kajak pneumatyczny, czyli dmuchany. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to rozważ wypożyczenie kajaka już na miejscu. Trudno o lepszy pomysł na podziwianie chociażby spektakularnych fiordów w Norwegii.

Jedz w supermarketach

Jeśli nie masz problemu z jedzeniem gotowych produktów, to tańszej opcji nie znajdziesz (możesz oczywiście robić też sobie kanapki czy grillować w wyznaczonych miejscach). Jedzenie w Skandynawii jest generalnie bardzo drogie, a już wyjście do restauracji – nawet typu fast food – wiąże się z wydatkiem na poziomie 70-80 złotych za jedną osobę. W supermarketach możesz natomiast kupować gotowe, ciepłe dania, jak np. kawałek pizzy czy pierś kurczaka za kilkakrotnie mniejsze kwoty. 

Poza tym nie zapominaj, że Skandynawia to przede wszystkim przyroda, która jest dostępna całkowicie za darmo. Jeśli nie masz „ciśnienia”, by zwiedzać muzea i korzystać z różnych miejskich atrakcji, śmiało możesz z tego zrezygnować i w ten sposób zaoszczędzić duże sumy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie