Powrót z Holandii do Polski – jak to zorganizować?

Mariusz Siwko
21.06.2021

Po latach życia na emigracji może przyjść chwila refleksji, która skłoni do podjęcia decyzji o powrocie do ojczyzny. Powody są bardzo różne: tęsknota za bliskimi, poczucie wyobcowania, pogorszenie się sytuacji gospodarczej w danym kraju etc. Jeśli i Ty planujesz już powrót z Holandii do Polski, to sprawdź, o co warto zadbać w pierwszej kolejności.

Transport dobytku

Przez lata z pewnością zgromadziłeś w Holandii spory dobytek, który chciałbyś zabrać ze sobą do Polski. I o ile w przypadku ubrań czy drobnej elektroniki nie będzie z tym problemu, o tyle wyzwaniem może być przetransportowanie np. mebli, ogromnego telewizora, motocykla etc. Tutaj najlepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się organizacją przeprowadzek międzynarodowych.

Takich firm na rynku jest bardzo dużo, dlatego zacznij od zrobienia małego researchu cenowego. Koniecznie dopytaj, czy dany usługodawca gwarantuje przetransportowanie wszystkich rzeczy, na których Ci zależy oraz czy zapewnia ich zabezpieczenie na czas przewozu.

Zamknięcie swoich spraw w Holandii

Gdy zapada decyzja o powrocie z emigracji, to trzeba dać sobie kilka tygodni na pozałatwianie ostatnich spraw w obecnym kraju. Na liście rzeczy do zrobienia umieść:

  • wypowiedzenie umowy najmu mieszkania/domu,
  • wypowiedzenie umów dostawcom mediów (Internet, gaz, prąd etc.),
  • zamknięcie rachunku bankowego w Holandii i przesłanie środków na konto w Polsce,
  • spłacenie ewentualnego zadłużenia.

Poinformowanie pracodawcy

Musisz oczywiście uprzedzić swojego pracodawcę, że planujesz wrócić do Polski, w związku z czym wypowiadasz umowę o pracę. Nie rób tego na ostatnią chwilę – w dobrym tonie jest dać pracodawcy trochę czasu na znalezienie nowego pracownika czy zorganizowanie zastępstwa, szczególnie w przypadku pracy zmianowej.

Zebranie kompletu dokumentów

Podczas rozmowy z pracodawcą poproś go o przygotowanie świadectwa pracy, które może być Ci potrzebne na etapie ubiegania się o emeryturę z Holandii (po spełnieniu warunków) lub zwrotu podatku. W tej sprawie skontaktuj się też z lokalnym urzędem skarbowym i ubezpieczycielem, który powie Ci, o jakie dokumenty musisz wystąpić przed powrotem do Polski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie