Podróżowanie kamperem po Europie. Świetna przygoda, ale na co musisz uważać?

Antoni Kwapisz
07.02.2019

Caravaning jest szalenie popularny w zachodniej Europie. Od kilku lat moda na taką formę spędzania wakacji rodzi się także w Polsce. Część osób kupuje stare kampery i odświeża je we własnym zakresie, część korzysta z oferty wypożyczalni, a część przerabia na kamper zwykły samochód dostawczy. Wszyscy, którzy decydują się np. odbyć podróż kamperem po Europie, zwłaszcza robiąc to pierwszy raz, powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Postój „na dziko”

Trzeba wiedzieć, że nie wszędzie jest dopuszczalny. Przepisy różnią się między poszczególnymi krajami. Niektóre wprost zakazują postoju kamperem na noc poza wyznaczonymi miejscami, czyli campingami. Oznacza to, że za np. nocleg na osiedlowym parkingu czy tym bardziej przy drodze można otrzymać wysoki mandat. Przed wyjazdem do konkretnego kraju należy zatem dokładnie sprawdzić przepisy, by nie narazić się na nieprzyjemności.

Podejście lokalnej ludności

Nawet jeśli przepisy wprost nie zakazują spania w kamperze poza campingiem, to lokalni mieszkańcy mogą być mniej wyrozumiali. Zwłaszcza, jeśli dom na kołach zostanie zaparkowany w pobliżu czyjegoś domu lub gospodarstwa. Sporadycznie, ale jednak zdarzają się różne akty wandalizmu czy wręcz agresji w kierunku właścicieli kamperów. Przebita opona, porysowany lakier, graffiti na karoserii – to tylko te łagodniejsze przykłady.

Czyszczenie toalety wyłącznie w wyznaczonych miejscach

Osoby przemierzające Europę kamperem powinny koniecznie stworzyć sobie mapkę miejsc, w których mogą opróżnić toaletę turystyczną oraz uzupełnić zapasy wody pitnej. Nie wolno tego bowiem robić gdziekolwiek, np. na stacji benzynowej. Zwykle specjalne punkty sanitarne znajdują się na terenie campingów, ale trzeba za to zapłacić. Z kolei uzupełnianie wody w przydrożnych kranach jest bardzo ryzykowne – może się bowiem okazać, że woda ta nie jest zdatna do picia.

Wyższe opłaty

To oczywiste, że klasyczny kamper nie jest traktowany w kategoriach samochodu osobowego. Wiąże się z tym konieczność ponoszenia wyższych opłat np. na autostradach, w tunelach, na promach czy nawet na parkingach. Poza tym nie zawsze istnieje możliwość wjechania kamperem do ścisłego centrum miasta czy w pobliże naturalnych atrakcji turystycznych.

Zdecydowanie najłatwiej jest podróżować kamperem korzystając z oferty oficjalnych campingów. Trzeba za to jednak płacić. Poza tym nie wszystkim odpowiada klimat campingów. Stąd moda na spanie gdziekolwiek i swobodne zwiedzanie poszczególnych krajów. Nie ma z tym większego problemu, o ile pamięta się o wymienionych zasadach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.