Podróżowanie dla niezaszczepionych na COVID-19: jakie opcje wchodzą w grę?

Andrzej Winnicki
01.04.2021

Wynalezienie szczepionki na COVID-19 było największym osiągnięciem nauki w ostatnich kilkunastu latach. Dało nam nadzieję na powrót do normalności, ale jednocześnie zaczęło wzbudzać sporo obaw. Jedno ze standardowych pytań brzmi: czy osoby niezaszczepione będą miały swobodę podróżowania? Jak opcje turystyczne mogą wchodzić w grę dla tych, którzy z różnych powodów nie zyskają ochrony przed koronawirusem? Spróbujmy „przewidzieć przyszłość”.

Loty? Może być ciężko

Niektóre linie lotnicze, na czele z Qantas, ogłosiły już, że będą wpuszczać na pokłady swoich samolotów wyłącznie pasażerów posiadających certyfikat szczepienia. Inne natomiast przebąkują o obowiązkowym testowaniu. Nie brzmi to zbyt ciekawie, dlatego można podejrzewać, że najbliższa przyszłość nie rysuje się różowo dla tych, którzy się nie zaszczepią. Z drugiej jednak strony dostęp do szczepionki jest wciąż ograniczony, dlatego trudno podejrzewać, aby wszyscy lotniczy przewoźnicy stawiali sprawę na ostrzu noża – zwłaszcza po tak fatalnym dla nich roku 2020.

Podróżowanie na własną rękę wróci do łask

Oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie wpadnie na pomysł zamknięcia hoteli i pensjonatów dla osób niezaszczepionych. Póki co nie ma takich planów (a przynajmniej nie oficjalnie), natomiast rok 2020 nauczył nas, że sytuacja może się diametralnie zmienić z dnia na dzień. Dlatego osoby niezaszczepione raczej powinny planować podróże na własną rękę, ale zawsze z opcją bezpłatnej anulacji rezerwacji w hotelu.

Hossa w branży karawaningowej

Jest właściwie pewne, że najbliższe lata będą czasem wielkiego rozkwitu dla całej branży karawaningowej, w tym pól namiotowych, kempingów i firm sprzedających oraz wynajmujących kampery/przyczepy kempingowe. Raz, że jest to najbezpieczniejsza forma podróżowania, a dwa, że daje ona najwięcej swobody – zawsze można zmienić plany, nawet w ostatniej chwili.

Wydaje się zatem, że osoby, które nie przyjmą szczepionki w najbliższym czasie, powinny zainteresować się właśnie karawaningiem. Wówczas nie będą ich obchodzić obostrzenia związane z np. zakazem meldowania się w hotelach czy pensjonatach – i to zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie