Podróżowanie bez znajomości języka – jak sobie z tym poradzić?

Mariusz Siwko
08.02.2024

Wiele osób ma poważne obawy przed zagranicznymi podróżami, ponieważ nie zna żadnego języka obcego. W dzisiejszych czasach to naprawdę nie jest przeszkoda. Można sobie z tym bardzo łatwo poradzić, a kilka sposobów omawiamy w naszym poradniku.

Aplikacje tłumaczeniowe

Na pewno masz smartfon, na którym można zainstalować aplikację do szybkiego tłumaczenia tekstów, a nawet mowy. Na przykład Google Translate oferuje funkcję tłumaczenia w czasie rzeczywistym, w tym posiada tryb konwersacji, który może tłumaczyć rozmowy dwóch osób mówiących w różnych językach.

Naucz się podstawowych zwrotów

Znajomość kilku podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego się udajesz, może znacznie ułatwić Ci podróżowanie, a nie wymaga przy tym dużej ilości czasu. Opanuj powitania, podziękowania, pytanie o drogę czy pytanie o cenę – to na początek wystarczy.

Zapisz sobie najważniejsze informacje

Zapisanie w telefonie np. adresu zakwaterowania, ważnych miejsc czy pytań w lokalnym języku może bardzo ułatwić komunikację. Pokazując te zapiski napotkanymi osobom z pewnością uzyskasz od nich niezbędną pomoc.

Korzystaj z usług przewodników

Lokalni przewodnicy mają doświadczenie w pracy z zagranicznymi turystami, często władając wieloma językami. Z ich pomocą możesz zwiedzić dany kraj, poznać najważniejsze atrakcje, odkryć godne polecenia restauracje, a przede wszystkim czuć się bezpiecznie.

Taką podróż warto również potraktować jako świetną motywację do nauczenia się choć podstaw języka obcego – tutaj naturalnym wyborem będzie angielski, język, który pozwala porozumieć się niemal na całym świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie