Plusy i minusy podróżowania w pojedynkę

Maciej Piwowski
27.12.2019

Podróż w formule solo dla wielu może być pozbawiona sensu. A jednak nie brakuje osób, które zupełnie świadomie i z premedytacją się na taki wariant decydują. Dlaczego? Powody są różne, a podróżowanie w pojedynkę niewątpliwie ma kilka istotnych zalet. Zanim sprawdzisz to na własnej skórze, przeczytaj nasz poradnik, w którym wymieniamy nie tylko plusy, ale też minusy zwiedzania bez partnera.

Zalety podróżowania solo

Samotne zwiedzanie kraju, kontynentu czy całego świata, to bez wątpienia ekscytujące przeżycie. Po stronie plusów można zapisać chociażby całkowitą niezależność. Nie musisz się oglądać na nikogo, liczyć z czyimś zdaniem, możesz dowolnie planować trasę i zobaczyć wszystko to, co chcesz. Nie masz ochoty na ruszanie się z hotelu? Żaden problem.

Niewątpliwą zaletą jest również większe pole do popisu w zakresie wybierania środków lokomocji i polowania na okazje. Bardzo często jest tak, że udaje się zarezerwować bilet na lot w świetnej cenie, ponieważ zostało ostatnie miejsce – dwie osoby już by z tego nie skorzystały. Podróżującym solo łatwiej jest też złapać stopa czy znaleźć miejsce w środkach komunikacji zbiorowej.

Osoby, które regularnie podróżują samotnie, wymieniają jeszcze jedną ważną zaletę: brak obaw o bezpieczeństwo kompana. Podróżnik bierze wyłączną odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje. Nie musi się martwić, że jego wybór może sprowadzić nieszczęście na kogoś innego. To istotny atut, zwłaszcza z perspektywy ryzykantów.

Minusy samotnych podróży

Pora na kubeł zimnej wody. Choć podróżowanie solo ma oczywiste zalety i jest bardzo romantyczne, to nie możemy bagatelizować ewidentnych wad. Pierwszą i najważniejszą jest znacznie niższy poziom bezpieczeństwa. Samotni podróżnicy mogą łatwo paść ofiarą napaści – zwłaszcza dotyczy to kobiet. Stąd też np. w Brazylii wprost przestrzega się samotne kobiety przed korzystaniem z komunikacji publicznej.

Kolejna wada ma charakter czysto ekonomiczny. Paradoksalnie samotne podróżowanie jest dość drogie, a przynajmniej jeśli chodzi o hotele czy całe pakiety wycieczkowe. Osoba chcąca zarezerwować pokój w hotelu prawie zawsze zapłaci podwójną stawkę, bo w hotelach rzadko trafiają się pokoje jednoosobowe.

Wreszcie: samotność. Nie każdy uzna to za wadę, ale warto wspomnieć, że w podróżowaniu fajna jest możliwość podzielenia się swoim zachwytem z kimś bliskim, pokazania drugiej osobie pięknych miejsc, wspólnego pokonywania różnych trudności. Rozmowa z samym sobą z czasem się nudzi, a wręcz zaczyna doskwierać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.