Pierwszy raz wybierasz się na wakacje do Turcji? Skorzystaj z tych praktycznych rad

Krzysztof Jagielski
12.07.2018

Turcja to bardzo popularny kierunek turystyczny, szczególnie wśród klientów biur podróży. Niskie ceny, gwarantowana pogoda, wysoki standard hoteli, piękne plaże, mnóstwo atrakcji turystycznych – nic, tylko wypoczywać. W ostatnich latach Turcja przeżywała jednak falę ataków terrorystycznych, co zachwiało jej turystyką. Sytuacja wraca do normy i na tureckich plażach znów można zobaczyć tłumy turystów. Jeśli wkrótce masz zamiar do nich dołączyć i po raz pierwszy wybierasz się do Turcji, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim kilka przydatnych informacji.

Pamiętaj o wizie

Osoby wykupujące wycieczkę do Turcji w biurze podróży nie zawsze zdają sobie sprawę, ze polscy obywatele są objęci obowiązkiem wizowym. Na szczęście uzyskanie dokumentu nie jest problematyczne – można skorzystać z programu e-wiza, złożyć wniosek przez Internet i spokojnie otrzymać pozwolenie na wjazd ważne przez 180 dni.

Jaką walutę zabrać?

Zdecydowanie najwygodniej jest mieć przy sobie euro, które jest akceptowane we wszystkich hotelach i lepszych restauracjach. Uwaga jednak! Przelicznik do tureckiej liry może być bardzo niekorzystny. Dlatego radzimy, aby zaraz po przyjeździe do hotelu, znaleźć kantor i wymienić euro na lokalną walutę. Wymieniaj tylko niewielkie kwoty – w tureckich kurortach nietrudno natknąć się na kieszonkowców.

Zmiana czasu

Turcja znajduje się we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, co oznacza, że zaraz po przylocie musisz przestawić zegarek o godzinę do przodu. Gdy w Polsce będzie 20:00, w Turcji 21:00. Łatwo zapamiętać. Zwracamy jednak uwagę, że punktualność nie jest mocną stroną Turków. Umawiając się z np. taksówkarzem na konkretną godzinę, lepiej bądź na miejscu nieco wcześniej, bo kurs może Ci przepaść.

Targowanie się

Nie jest aż taką sztuką jak w Egipcie, ale oczywiście w Turcji też należy się targować. To element tamtejszej kultury, dlatego nikt nie będzie Ci mieć za złe, jeśli spróbujesz mocno zbić wyjściową cenę. Ostro targuj się przede wszystkim na bazarach. W drogich sklepach nie ma to większego sensu.

Korzystaj z „dolmuszy”

„Dolmusze” to takie lokalne marszrutki (czyli busy), które dowożą turystów i mieszkańców w praktycznie dowolne miejsce. Jest to bardzo popularny środek transportu, z którego zdecydowanie warto korzystać – przede wszystkim ze względu na atrakcyjne ceny. Ponadto podróż „dolmuszem” jest świetnym sposobem na choćby pobieżny kontakt z lokalną społecznością.

Turcja ma turystom wiele do zaoferowania. To wielki, fascynujący kraj. Nie zapominajmy jednak, że w Turcji aktywnie działają grupy terrorystyczne. Lepiej więc unikaj samodzielnych wypraw do najbardziej obleganych atrakcji turystycznych i nie wyprawiaj się na własną rękę poza kurort.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.