Pierwszy raz na kempingu? Oto, co warto wcześniej wiedzieć

Wakacje na kempingu to dość specyficzny sposób spędzania urlopu. Albo się go uwielbia, albo nienawidzi – postawy ambiwalentnej raczej nie stwierdzono. Jeśli wiesz już, że najbliższe wakacje spędzisz na kempingu i ma to być Twój pierwszy raz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Wymieniamy w nim najważniejsze i najpraktyczniejsze szczegóły, o których debiutanci zwykle nie mają pojęcia.

Gdzie spać?

Na nowoczesnych kempingach wcale nie trzeba się ograniczać do własnego namiotu. Także do Polski dotarł już standard ogromnych kompleksów,  na których znajdują się domki typu holenderskiego, przestronne namioty mieszkalne z pełnym wyposażeniem czy nawet prywatne apartamenty. Wszystko jest kwestią gustu, potrzeb i oczywiście zasobności portfela.

Na kemping można też przyjechać własnym kamperem lub z przyczepą kempingową. Wówczas płaci się za tzw. parcelę, czyli miejsce postojowe z dostępem do podstawowych mediów.

Zdecydowanie najwygodniejszą, ale też najdroższą opcją jest wynajęcie domku kempingowego. Jeśli nie musisz się szczególnie ograniczać finansowo, to zdecydowanie polecamy to rozwiązanie na pierwszy raz. W komfortowych warunkach oswoisz się z atmosferą kempingu.

Co jeść (i gdzie kupować produkty)?

Na pewno nie w sklepach i restauracjach znajdujących się na terenie kempingu. Doświadczeni bywalcy takich miejsc dobrze wiedzą, że kempingowe punkty gastronomiczne i handlowe należy omijać szerokim łukiem. Powód? Bardzo wysokie ceny (przebicie może być kilkakrotne).

Znacznie taniej, a wcale nie mniej wygodnie, będzie zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty w supermarkecie znajdującym się w pobliskiej miejscowości. Jeśli jednak nie masz zamiaru gotować, to albo musisz stołować się w restauracjach na terenie kempingu (drogo), albo poszukać czegoś w okolicy.

Z pewnością interesuje Cię też, gdzie masz przechowywać te wszystkie produkty kupione w supermarkecie? To proste: w lodówce. Jeśli wybierasz się na kemping z własnym namiotem, to zainwestuj w lodówkę turystyczną zasilaną z gniazdka samochodowego. Jeśli jednak zamierzasz wynająć domek, to nie masz się czym martwić – na jego wyposażeniu znajduje się „normalna” lodówka oraz wszystko, co tylko jest potrzebne do przygotowania i zjedzenia posiłku.

Kilka rad „z życia”

Życie na kempingu płynie nieco inaczej niż w luksusowym hotelu. Mimo to nie brakuje osób, które świadomie wybierają tę formę wypoczynku, choć byłoby je stać na wakacje all inclusive. Powodem jest klimat. Kemping daje dużo swobody, a te najlepiej wyposażone (zlokalizowane w krajach Europy Zachodniej) gwarantują również dostęp do basenów, ścieżek rowerowych, plaży czy masy innych rozrywek.

Jako debiutant musisz jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach związanych z przebywaniem na terenie kempingu:

  • Grillowanie zwykle jest dozwolone, ale tylko na grillu elektrycznym lub gazowym
  • Nie zawsze domki holenderskie są wyposażone w pościel (trzeba więc o to zapytać i w razie potrzeby zabrać własną)
  • Zwierzęta domowe są akceptowane, ale właściciel ma obowiązek dobrze je pilnować (odpowiada też za wszystkie szkody wyrządzone np. przez psa)
  • Na kempingach bywa głośno, ale z reguły sami urlopowicze szybko zaprowadzają porządek (oczywiście w cywilizowany sposób)
  • Klasę kempingu określa liczba gwiazdek (dokładnie tak samo, jak w przypadku hoteli – najlepsze są kempingi pięciogwiazdkowe)

Na koniec jeszcze jednak ważna kwestia. Wakacje na kempingu dobrej klasy wcale nie są tanie. Takie miejsce spędzania urlopu wybiera się nie po to, by zaoszczędzić, ale by poczuć specyficzną atmosferę. Zaznaczamy natomiast, że nie każdemu będzie ona odpowiadać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.