Pierwsze wakacje z maleńkim dzieckiem: dlaczego lepiej postawić na Polskę?

Andrzej Winnicki
21.01.2021

Przyjście na świat nowego członka rodziny zwykle powoduje, że rodzice muszą nieco inaczej układać swoje plany urlopowe. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na wakacje z nawet kilkumiesięcznym dzieckiem. Jeśli taki pomysł chodzi Wam po głowie, to zdecydowanie najlepiej będzie postawić na urlop w Polsce. Dlaczego? Sprawdźcie tych kilka argumentów, które powinny Was przekonać do tego, by wakacje z maluszkiem spędzić w naszym kraju.

Bezproblemowy dostęp do lekarza

W przypadku małego dziecka jest to argument nadrzędny. Niemowlę może w każdej chwili potrzebować interwencji pediatry, dlatego dobrze jest mieć możliwość skorzystania z pomocy polskojęzycznego lekarza – w dodatku za darmo, w każdej przychodni czy szpitalu w kraju. Za granicą mogłoby to być dość utrudnione, a na pewno wiązałoby się z większym stresem po stronie rodziców.

Możliwość szybkiego powrotu do domu

Na wakacje w Polsce zwykle wybieramy się własnym samochodem, co już samo w sobie daje większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku podróży z maleńkim dzieckiem. Nie dość, że możemy zabrać wszystko, co tylko będzie nam potrzebne, to jeszcze zawsze istnieje opcja szybkiego powrotu do domu, gdyby na przykład maleństwo się rozchorowało.

Bez długiej i męczącej podróży

Jest to duża zaleta spędzenia pierwszych wakacji z maleńkim dzieckiem w Polsce. Nasz kraj jest stosunkowo mały, dlatego dojazd na przykład nad morze czy w góry własnym samochodem nie powinien zająć więcej niż kilka godzin. Podróż zawsze można też zaplanować w taki sposób, aby mieć czas na dłuższe przystanki i karmienie. Takiego komfortu nie zapewni nam ani samolot, ani tym bardziej autokar.

Ta sama flora bakteryjna

Jest to argument, na który nie każdy zwróci uwagę, natomiast warto o nim pamiętać w kontekście planowania wakacji z maleńkim dzieckiem. Nawet jeśli pociecha jest karmiona wyłącznie piersią, to jego mama siłą rzeczy będzie mieć kontakt z inną florą bakteryjną, gdy rodzice wybiorą się do obcego kraju. To z kolei może spowodować problemy z brzuszkiem, które odbiorą całą przyjemność z wyjazdu.

Można zabrać ze sobą dziadków

Na koniec argument „życiowy”, który powinien przekonać zmęczonych rodziców chcących sobie podczas wakacji trochę odsapnąć czy pobyć sam na sam. Zaangażowani dziadkowie pewnie dadzą się namówić na wspólne wakacje w kraju – nacieszą się wnukiem, a przy okazji odciążą młodych rodziców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie