Pierwsze wakacje samolotem przed Tobą? Sprawdź, jak przebiega odprawa lotniskowa

Jerzy Biernacki
02.11.2018

Pierwsza podróż samolotem jest bardzo stresująca. W głowie możesz mieć różne fatalistyczne myśli (w końcu naoglądałeś się programów o wypadkach lotniczych), a do tego dochodzi jeszcze stres związany z licznymi procedurami na lotnisku. Spokojnie, nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Z tego poradnika dowiesz się, jak przebiega odprawa lotniska. Przeczytaj, aby nie dać się niczym zaskoczyć.

Jeszcze zanim pojawisz się na lotnisku

Dokładnie sprawdź, jakie są warunki przewozu. Szczególnie ważne są tutaj limity bagażu. Biuro podróży lub przewoźnik poinformują Cię o tym, ile walizek możesz zabrać oraz jaka może być ich maksymalna waga. Pamiętaj także o wydrukowaniu dokumentów podróżnych (e-biletu, potwierdzenia rezerwacji).

Sprawdź godzinę wylotu

Należy to zrobić na 24 godziny przed planowanym wylotem. Jeśli nic się nie zmieniło, staw się na lotnisku na około 2,5 godziny przed startem samolotu. Uwaga! Nie warto przyjeżdżać na lotnisko na ostatnią chwilę. Procedura odprawy jest dość czasochłonna, a jeśli nie będzie Cię przy bramce o wyznaczonym czasie, samolot odleci bez Ciebie.

Wizyta w punkcie obsługi

Na lotnisku znajdź stanowisko odprawy biura podróży lub linii lotniczej, w której wykupiłeś transport. Pokaż mu potwierdzenie rezerwacji oraz paszport lub dowód osobisty. W zamian otrzymasz kartę pokładową. W tym samym miejscu nadaje się również bagaż rejestrowany, czyli trafiający do luku samolotowego. Wszystko załatwione? W takim razie możesz już spokojnie udać się do kontroli bezpieczeństwa.

Kontrola

Kontrola bezpieczeństwa następuje jeszcze przed wejściem do strefy odlotów. Musisz zeskanować kartę pokładową w czytniku, a następnie położyć wszystkie przedmioty, które masz przy sobie, na taśmie. Twój bagaż podręczny zostanie zeskanowany w celu weryfikacji, czy nie przewozisz zabronionych przedmiotów. Musisz także przejść przez bramkę wykrywającą metale. Czasami potrzebna jest jeszcze kontrola osobista.

Pamiętaj!

Na pokład samolotu można wnosić leki czy płyny w butelkach o pojemności do 100 ml. Musisz je jednak pokazać pracownikowi kontroli bezpieczeństwa. Nie próbuj niczego ukryć czy przemycić, bo tylko niepotrzebnie wydłuży całą procedurę.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa udaj się do bramki wskazanej na karcie pokładowej. Teraz możesz już czekać, aż pracownik lotniska zaprosi pasażerów do wejścia na pokład. Gdy to nastąpi, pokaż kartę pokładową. Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem, przed wejściem na pokład oddaj wózek pracownikowi. Odbierzesz go po przylocie na miejsce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.