Ostrzeżenie MSZ przed wyjazdem: co możesz zrobić, jeśli już wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży?

Krzysztof Jagielski
16.10.2018

Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach. Powtarzające się zamachy terrorystyczne w różnych częściach świata mocno dały się we znaki branży turystycznej, na czym najmocniej ucierpiały takie kraje, jak Egipt, Turcja, Tunezja, ale też Francja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco aktualizuje swoje ostrzeżenia przed wyjazdami do konkretnych miejsc. Tych komunikatów nie można bagatelizować. Co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy ostrzeżenie zostało wydane dla kraju, do którego już wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Najpierw kontakt z biurem

Największe biura podróży, działające na polskim rynku od wielu lat, bardzo poważnie podchodzą do ostrzeżeń wydawanych przez MSZ. W przeszłości mieliśmy już do czynienia z sytuacjami, gdy touroperatorzy zawieszali nawet wyloty do szczególnie niebezpiecznych krajów – zawsze była to reakcja na niedawny zamach terrorystyczny lub inne groźne zjawiska (np. zagrożenie erupcją wulkanu).

Dlatego w momencie, gdy kraj Twoich najbliższych wakacji został objęty ostrzeżeniem MSZ, koniecznie skontaktuj się z biurem podróży. Zapytaj, czy wycieczka dojdzie do skutku, a jeśli masz obawy przed wyjazdem, zawnioskuj o zmianę destynacji.

Biura podróży są pod tym względem dość otwarte i zdarza się, że idą swoim klientom na rękę. Musisz się jednak liczyć z koniecznością poniesienia wyższego kosztu wakacji. Jeśli uda Ci się znaleźć wycieczkę w tym samym terminie i za taką samą kwotę, to problemu nie ma. Częściej zdarza się jednak,  że zmiana miejsca wymusza dopłatę.

Gdy wycieczka została odwołana

W skrajnych przypadkach biura podróży same rezygnują z wysyłania turystów do niebezpiecznych miejsc. Wówczas touroperator sam się z Tobą skontaktuje i zaproponuje Ci zmianę wakacji. Jego głowa w tym, aby znaleźć hotel w porównywalnym standardzie, z takimi samymi (lub lepszymi) świadczeniami i w identycznym terminie.

Nie masz jednak obowiązku zgadzania się na propozycję biura. Jeśli alternatywy nie przypadły Ci do gustu, możesz domagać się zwrotu pieniędzy za niezrealizowaną usługę. W spornych sytuacjach skorzystaj z pomocy Rzecznika Konsumentów.

A może zaryzykować?

Oczywiście ostrzeżenia wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie są w żadnym stopniu wiążące dla turystów. Masz pełne prawo wyjechać na wakacje do niebezpiecznego kraju i nikt Ci tego nie zabroni (chyba że biuro odwoła imprezę). Ryzyko ponosisz jednak na własną odpowiedzialność.

Wybierając się do kraju objętego ostrzeżeniem MSZ musisz się liczyć z tym, że może w nim nie zadziałać Twoje ubezpieczenie podróżne. Ubezpieczyciele wyraźnie zaznaczają, że wyłączenie ich odpowiedzialności następuje w warunkach zagrożenia aktami terroru czy prowadzenia działań wojennych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie