Nudzą Cię luksusowe kurorty? Tym razem spróbuj agroturystyki!

Maciej Piwowski
06.11.2018

Agroturystyka robi furorę w branży turystycznej. Jeszcze kilka lat temu była uznawana za niszową ciekawostkę, a dziś wiele ośrodków ma wypełnione kalendarze rezerwacyjne na rok do przodu. Dlaczego Polacy tak polubili spędzanie wakacji na wsi? Powodów jest co najmniej kilka, a te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Swojski klimat

Na wakacje w formule agroturystyki najczęściej decydują się osoby, które zwyczajnie zatęskniły już za obrazami z dzieciństwa. W PRL spędzanie wczasów na wsi było standardem i zakosztowała tego większość ówczesnych dzieciaków. Te same osoby, dziś już dorosłe, dobrze zarabiające i wiecznie zabiegane, chcą wrócić do tego, co niegdyś sprawiało im ogromną frajdę.

Z myślą o dzieciach

To nieprawda, że współcześni rodzice są strasznie roszczeniowi, nadopiekuńczy i chcą chronić swoje dzieci przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Nie brakuje osób, które postępują wprost odwrotnie. Wybierają wczasy na wsi, aby móc pokazać dzieciom prawdziwe życie i rzeczy, których w wielkich aglomeracjach miejskich po prostu nie ma.

Dla każdego malucha, który ma wszystkie możliwe gadżety i jest już zwyczajnie znudzony kolejnymi luksusami, możliwość wydojenia krowy czy zebrania jaj prosto od kury jest niezapomnianym przeżyciem. Doszliśmy już do etapu, gdy dla sporej części społeczeństwa tak prozaiczne czynności stały się niesamowitą atrakcją.

Cisza i spokój

Są to bardzo ogólne argumenty, ale doceni je każda osoba, której życie upływa na ciągłej gonitwie za pieniędzmi, zleceniami i nowymi gadżetami. W naszym społeczeństwie niepokojąco rośnie poziom stresu. Owszem, coraz lepiej zarabiamy, ale płacimy za to regularnym wydłużaniem dnia pracy i chronicznym przemęczeniem.

W tym kontekście możliwość wyjazdu do głuszy, choćby tylko na kilka dni, brzmi jak wybawienie. Wbrew pozorom z agroturystyki korzystają także biznesmeni i managerowie wysokiego szczebla, którzy naprawdę marzą, aby przez krótki okres nie mieć zasięgu w telefonie.

Coraz lepsza oferta

Agroturystyka jest najszybciej rozwijającą się gałęzią tej branży. Do niedawna kojarzyliśmy ją z rozwalającymi się chatami i gospodarzami, którzy w katalogu rozrywek mieli co najwyżej popijawkę przy ognisku. To się całkowicie zmieniło.

W Polsce działa mnóstwo ośrodków agroturystycznych spełniających standardy XXI wieku. Oferują eleganckie pokoje, pełne wyposażenie, zaplecze sportowe, mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Oczywiście w ślad za tym idzie wzrost cen, ale i pod tym względem agroturystyka nadal jest bardzo konkurencyjna w stosunku do chociażby wakacji z biurem podróży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.