Nie możesz pojechać na wykupioną wycieczkę? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Mateusz Rąbalski
15.01.2024

Wszystko zaplanowane, wycieczka wykupiona, a tu nagle życie znów pokazuje, że jest nieprzewidywalne. Choroba, kryzys w firmie, śmierć kogoś bliskiego – obiektywnych powodów, dla których nie możemy pojechać na wakacje jest wiele. Co zrobić w sytuacji, gdy wpłaciliśmy już całą kwotę na konto biura podróży? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Spróbuj sprzedać wycieczkę

Uwierz, że wiele osób wręcz poluje na takie okazje. Jeśli masz wykupioną atrakcyjną wycieczkę, np. wakacje all inclusive w dobrej klasy hotelu w Turcji, w Grecji czy w Hiszpanii, to spróbuj ją sprzedać. Daj ogłoszenie na lokalnej grupie facebookowej, na grupach turystycznych, rozpytaj wśród znajomych. Obniżając cenę w stosunku do oferty biura raczej nie będziesz mieć problemu z szybkim znalezieniem chętnych na odkupienie wakacji – w ten sposób odzyskasz sporą część pieniędzy.

Negocjuj z biurem podróży

Biura w umowach zabezpieczają się przed sytuacjami, w których klienci chcieliby otrzymać zwrot wpłaconych środków. Zwykle nie jest to możliwe w momencie, gdy do wyjazdu pozostało mniej niż 45 dni.

Nie oznacza to natomiast, że nie ma sensu podejmować negocjacji z biurem podróży. Zawsze warto skontaktować się z infolinią czy lokalnym oddziałem touroperatora, opisać swoją sytuację i zapytać o dostępne opcje. Być może uda się wynegocjować rabat na kolejne wakacje, zwrot części kosztów czy np. voucher na inną wycieczkę.

Oddaj wycieczkę komuś, kto na to zasługuje

W ostateczności warto przynajmniej zadbać o to, aby wycieczka się nie zmarnowała. Jeśli znasz kogoś, kogo nie stać na wakacje, tym bardziej zagraniczne, to po prostu daj mu wykupioną wycieczkę i w ten sposób zrób tej osobie świetny prezent. Może to być kolega z pracy, ktoś z rodziny, przyjaciele, którzy popadli w kłopoty finansowe etc.

W takiej sytuacji jedynym kosztem będzie zmiana danych uczestników wycieczki (kwestia kilkuset złotych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie