Najpopularniejsze pamiątki, jakie zagraniczni turyści przywożą z Polski

Jerzy Biernacki
12.04.2019

Polska z roku na rok staje się coraz ważniejszym rynkiem turystycznym i popularnym kierunkiem wakacyjnym. Odwiedzają nas już nie tylko niemieccy emeryci, ale też Skandynawowie, Amerykanie czy nawet Chińczycy. Nasze sztandarowe atuty to przede wszystkim bezpieczeństwo, niskie ceny oraz piękna przyroda. Zagraniczni turyści oczywiście przywożą z Polski różne pamiątki, ale które cieszą się największą popularnością?

Wódka

Czy kogokolwiek to dziwi? Polska wódka ma bardzo dobrą markę na świecie, a turyści generalnie bardzo lubią przywozić alkoholowe pamiątki z różnych stron świata. Nieprzypadkowo wódka jest też standardowym prezentem od gospodarzy dla zagranicznego gościa. Ogromny popyt na taką pamiątkę potwierdzają również właściciele sklepów wolnocłowych na lotniskach.

Kiełbasa

Polskie jedzenie słynie z bardzo dobrej jakości, o czym przekonuje się każdy zagraniczny turysta spędzający wakacje w naszym kraju. Zachwyt nad kuchnią w hotelu czy pensjonacie motywuje później do kupienia czegoś dobrego na pamiątkę, a tutaj naturalną propozycją wydaje się być właśnie kiełbasa – symbol polskiej tradycji kulinarnej.

Dewocjonalia

Po te pamiątki najchętniej sięgają zagraniczni turyści, którzy odwiedzają miejsca święte w naszym kraju – Jasną Górę, Kalwarię Zebrzydowską czy chociażby Wadowice, w których urodził się Karol Wojtyła. Dewocjonalia są potężnym biznesem, do którego rozwoju mocno przyczyniają się także zagraniczni pielgrzymi (marka św. Jana Pawła II wciąż działa).

Bursztyn

Polska jest jednym z największych producentów bursztynu na świecie i nic dziwnego, że zagraniczni turyści bardzo chętnie przywożą z naszego kraju biżuterię i inne ozdoby wykonane z tego rzadkiego kruszcu. Zachęcają też ceny – dla Polaków zaporowe, ale już dla Niemców czy Skandynawów całkiem przystępne.

Słodycze

Polska jest dużym producentem słodyczy, w dodatku cieszących się bardzo dobrą opinią na zagranicznych rynkach (widok np. „Krakusków” w sklepie w Indonezji nie jest niczym niezwykłym). Zagraniczni turyści przywożą więc z naszego kraju mnóstwo słodyczy, a najpopularniejsze są ptasie mleczka oraz mieszanki cukierków.

Oczywiście nadal popularne są „hity” sprzed lat, czyli nieśmiertelna ciupaga z Zakopanego, nadmorskie rafandynki czy figurki przedstawiające smoka wawelskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie