Najciekawsze przysmaki kulinarne z egzotycznych wysp

Krzysztof Jagielski
01.12.2017

Europejskie jedzenie opiera się głównie na drobiu i wołowinie, które obowiązkowo podawane są z ziemniakami czy makaronem. I choć znajdziemy najbardziej oryginalny przepis w polskiej kuchni to i tak smaki będą zupełnie odmienne, niż te serwowane na wyspach oceanicznych, jak Polinezja Francuska, Mauritius czy Seszele. Udając się na egzotyczne wakacje na rajskie wyspy, musimy wziąć pod uwagę również niezwykłą przygodę kulinarną.

Seszele – koktajle i mięso z nietoperza

Kuchnia kreolska to połączenie zachwycających owoców morza, świeżych ryb oraz warzyw zbieranych na bieżąco z ogrodów. Lokalne przyprawy i zioła stanowią kwintesencję smaku, którego nie sposób podrobić. Mieszkańcy wyspy własnoręcznie zbierają produkty z upraw oraz zajmują się wyławianiem najlepszych okazów ryb. Popisowym daniem jest stek z tuńczyka w sosie kreolskim, jednak furorę robią także ryby zapiekane w liściu bananowca i krewetki w sosie z mleczka kokosowego. Na deser popularne są banany podawane na wszelkie sposoby, na przykład przysmażane i polane karmelem. Dla turystów przyjeżdżających na wakacje, Seszele oferują lokalny rum Takamaka oraz koktajle Puka-Puka, które zapewnią imprezowy nastrój. Dla odważnych osób, wiele restauracji serwuje także grillowane mięso z nietoperza, którego sam sposób podania potrafi zaskoczyć.

Mauritius – rosół z kraba i karambole

Na wyspie w Afryce Wschodniej smaki regionalne wykształciły się pod wpływem wielu kultur. Do dziś wyczuwalne jest połączenie kuchni francuskiej, pakistańskiej i chińskiej, które przesycone są zapachami indyjskich przypraw. Orientalne nasiona, zioła i suszone smakołyki nadają wyrazistego smaku przyrządzanym rybom, duszonym kałamarnicom oraz krewetkom. W porze obiadowej restauracje oferują kreolskie zupy rybne oraz rosół z kraba, a na drugie danie polecane są przysmażane langusty, wędzone merlany lub egzotyczna sałatka z ostryg, raków oraz ośmiornic w lokalnym sosie kreolskim.

Wczasy na Maritusie z pewnością będą wyjątkowe pod względem kulinarnym, ponieważ największą różnorodność zapewniają miejscowe owoce, które nadają słodkiego smaku wszystkim deserom oraz przekąskom. Bez problemy spotkać możemy papaje, ananasy, melony, pomarańcze czy arbuzy. Kolorowe koktajle przyrządzane są również z świeżych gujaw, mango, liczi oraz karamboli, czyli słodko-kwaśnych owoców w kształcie pięcioramiennej gwiazdki.

Ponadto, kuchnia kreolska jest obfita w orientalne przyprawy i dodatki takie jak hinduskie curry, szafran czy lokalne suszone pomidory. Doskonałym połączeniem smaków są cytrusy smażone w occie czy mango z orzechami kokosowymi.

Bora Bora - ryba po tahitańsku i słodkie pączki firifiri

W Polinezji Francuskiej jadłospis opiera się w dużej mierze na świeżych rybach. Przysmakiem są również langusty podawane z sosie waniliowym. Hima’a z kolei to egzotyczne danie składające się z pieczonego mięsa, które owinięte jest liśćmi z lokalnego drzewa. Specjałem i zarazem daniem najpopularniejszym na wyspach jest ryba po tahitańsku podawana w surowej formie, lecz z dodatkiem mleka kokosowego i soku z limonki. Polinezja Francuska to wczasy i dobra kuchnia w jednym , dlatego na deser warto skosztować słynnych pączków firifiri, popijając je koktajlem z likieru kokosowego i grenadyny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie