Na narty w dobie pandemii. O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Andrzej Winnicki
07.11.2022

Narciarstwo zyskuje sobie coraz większą popularność w naszym kraju. Jest już dostępne nawet dla średnio sytuowanych rodzin, stąd nie dziwi, że wiele osób planuje zimowe wypady w góry z dziećmi. Pamiętajmy jednak, że nie żyjemy w normalnych czasach. Pandemia cały czas daje się we znaki i utrudnia podróżowanie, a nawet korzystanie ze stoków. O czym więc warto pamiętać wybierając się na narty w dobie pandemii? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź obostrzenia w danym kraju

Dotyczy to oczywiście osób, które wybierają się na narty za granicę, na przykład do Austrii (w której na moment pisania tego artykułu obowiązują dość ostre ograniczenia), do Włoch (konieczność wykonania testu, także będąc zaszczepionym) czy Czech. Jeśli widzisz, że sytuacja za granicą zmienia się dynamicznie i zmierza w złym kierunku, to może jednak warto w tym roku wybrać się na narty do jednego z polskich ośrodków?

Stosuj się do zasad obowiązujących na stoku

Najważniejsza zasada brzmi: również podczas jazdy na nartach trzeba zasłaniać nos i usta, szczególnie stojąc w kolejce do wyciągu. Najłatwiej można sobie z tym poradzić poprzez założenie kominiarki, która nie dość, że pozwoli spełnić obowiązujące przepisy, to jeszcze zapewni ochronę termiczną twarzy. Pozostałe obostrzenia sprawdzaj na bieżąco i stosuj się do nich, aby nie narazić się na nieprzyjemności czy tym bardziej zwiększone ryzyko zarażenia.

Warto mieć certyfikat covidowy w przypadku zaszczepienia

Jeśli Ty i Twoi bliscy jesteście zaszczepieni, to przed wyjazdem wydrukujcie sobie certyfikaty covidowe lub pobierzcie ja na telefony. Mogą być potrzebne w sytuacji, gdy w hotelu zostanie już przekroczony limit liczby gości niezaszczepionych (póki co limity nie obowiązują osób po pełnym cyklu szczepienia). Nie wiadomo również, czy certyfikaty nie będą kontrolowane przez właścicieli stacji narciarskich, dlatego dla świętego spokoju warto je przy sobie mieć.

Rezerwacja noclegu tylko z bezproblemowym odwołaniem

Rezerwując hotel w tych czasach obowiązkowo powinno się szukać obiektów, które oferują możliwość bezpłatnego odwołania przyjazdu lub zmiany terminu. Nigdy przecież nie wiadomo, czy np. tuż przed urlopem ktoś z Was nie wpadnie w kwarantannę, nie zachoruje, czy też rząd nie wprowadzi lockdownu i nie zamknie hoteli oraz innych obiektów noclegowych. Z tego samego powodu nie kupuj karnetów na zapas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie