Na górskim szlaku zimą. Co koniecznie trzeba zabrać?

Maciej Piwowski
14.12.2020

Zimowy trekking po górach wcale nie jest opcją tylko dla zaprawionych piechurów. W niższe partie śmiało może się wybrać każdy, oczywiście pod warunkiem, że nie obowiązuje wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Decydując się na wyjście w góry w warunkach zimowych trzeba koniecznie zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek. O czym nie możesz zapomnieć? Gotową listę znajdziesz w naszym poradniku.

Buty

Uwaga, to nie mogą być te same buty, jakich używasz podczas letnich wędrówek. Zwróć uwagę, że czeka Cię kilkugodzinne brodzenie w śniegu. Od butów na zimowy trekking wymaga się przede wszystkim wysokiej wodoodporności, dlatego postaw na model z solidną membraną oraz grubą, gumową podeszwą z warstwą antypoślizgową.

Raki

Warto je zabrać nawet w nieco niższe partie gór. Raki ułatwią Ci wdrapywanie się po oblodzonym szlaku, zapewniając przy tym znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Osoby wybierające się w wyższe partie bezwzględnie muszą mieć raki w plecaku – dodatkowo może się przydać czekan.

Stuptuty

Czyli ochraniacze śniegowe. Są wykonane z wodoodpornego materiału, dzięki czemu świetnie chronią nogawki spodki oraz wnętrze butów przed zawilgoceniem. Używanie ochraniaczy nawet w niskich partiach górskich jest bardzo rozsądnym pomysłem i zdecydowanie polecamy zainwestować w stuptuty.

Czołówka

Czyli latarka mocowana do głowy. Wybierając się na zimowy trekking po górach zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko, że będziemy schodzić ze szlaku po zmroku – szczególnie w grudniu i styczniu, kiedy dni są bardzo krótkie. Latarka nie tylko oświetli szlak, ale także będzie odstraszać dzikie zwierzęta.

Okulary przeciwsłoneczne

Zaskakujące, jak wiele osób wybierających się na trekking po górach w warunkach zimowych zapomina o zabraniu ze sobą okularów. To wręcz obowiązkowy element wyposażenia piechura. Światło słoneczne odbijając się od śniegu może całkowicie oślepić wspinacza – nazywamy to ślepotą śnieżną. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego nigdy nie wychodź na szlak zimą bez zabrania ze sobą okularów z wysokim filtrem.

Ubrania na zmianę

Nie musi to być oczywiście pełna garderoba – wszystko zależy od długości wycieczki. Na pewno warto spakować do plecaka zapasowe skarpety, rękawice, czapkę oraz kominiarkę/komin, czyli te rzeczy, które najszybciej przemakają, a jednocześnie możemy je łatwo zmienić na szlaku czy w schronisku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.